Akú (finančnú) hodnotu bude mať váš titul?

Autor: Miroslav Beblavý | 1.12.2011 o 9:30 | Karma článku: 7,00 | Prečítané:  2255x

Môže byť lepšie študovať pedagogickú fakultu v Ružomberku alebo v Prešove? Zarábajú lepšie umelci, ak študovali v Banskej Bystrici? Prečo chlapci a dievčatá od počítačov nakoniec aj tak všetkých predbehnú? Na tieto odpovede sú už dnes presné a verejne dostupné odpovede. Stredoškoláci, ktorí sa práve teraz rozhodujú, na ktorú vysokú školu sa budú hlásiť, majú pri výbere o pomôcku naviac - vedia totiž presne zistiť, koľko zarába priemerný absolvent ich budúceho odboru alebo fakulty.

Od septembra tohto roku sú na stránkach Ministerstva školstva SR k dispozícii informácie o príjmoch absolventov vysokých škôl. Podarilo sa to aj vďaka tomu, že som v parlamente predložil pozmeňujúci návrh (návrh si môžete pozrieť vo formáte pdf) k zákonu o vysokých školách a vďaka podpore  kolegov  sa nám ho podarilo presadiť. Priamym dôsledkom schváleného návrhu bolo, že prepojil databázu Centrálneho registra študentov s údajmi z Informačného systému Sociálnej poisťovne. Vďaka tomu ministerstvo získalo, a následne zverejňuje anonymizované údaje o príjmoch absolventov. Tu treba zdôrazniť, že anonymizované údaje dáva už poisťovňa ministerstvu, takže nikto na ministerstve sa nemôže po večeroch hrabať v príjmovej situácii svojho suseda.

Konkrétne príjmy absolventov sú síce zaujímavé, no na celom zverejnení je dôležitejšia možnosť ich porovnania. V žiadnom prípade si nemyslím, že by sa z nádejného sociológa mal radšej stať architekt, pretože ten bude ako čerstvý absolvent zarábať viac. Práve naopak - verím, že študent má čo najlepšie rozvíjať svoj potenciál, no zároveň má mať pri rozhodovaní o svojej budúcnosti čo najviac informácií. Platí tu, že čím viac informácií študent má, tým lepšie sa vie rozhodnúť.

Koľko sú zamestnávatelia ochotní zaplatiť za jej absolventa hovorí záujemcom veľa o príťažlivosti tej ktorej školy. Zároveň je ale dôležité povedať, že sa rozhodne nejedná o informáciu, ktorá vypovedá o kvalite školy. Na zistenie kvality školy potrebujeme sumu zložitejších mikrodát, ako len údaj o príjme absolventa (napríklad údaje o kvalite vedeckej práce). Mechanizmus zverejnenia zároveň ale tlačí na zlepšovanie výsledkov škôl na pracovnom trhu.

Čo teda vieme zistiť a ako je to vlastne s tými informatikmi?

Aj vďaka nášmu návrhu vieme napríklad zistiť, absolventi ktorých desiatich škôl zarábajú najviac. Vďaka systému porovnávania, ktorý je rozčlenený nielen na školy, ale aj fakulty a odbory vieme, že ak sa dnes stredoškolák rozhodne pre štúdium informatiky, vyberá si tak odbor, ktorého súčasní absolventi zarábajú v priemere najviac na Slovensku - 1 186,67 eurVieme tiež zistiť, že absolvent pedagogickej fakulty v Ružomberku zarábal za rok 2010 644 eur a absolvent tej istej fakulty v Prešove 563 eur (čo je samozrejme dané aj regionálnymi rozdielmi). Absolvent Fakulty múzických umení v Banskej Bystrici zarábal o 85 eur viac ako absolvent Hudobnej a tanečnej fakulty na VŠMU.

Doposiaľ sa vďaka práci ministerstva školstva zverejňujú údaje o príjmoch absolventov len pre denné štúdium na štátnych školách. Informácie o absolventoch súkromných a zahraničných škôl pôsobiacich na Slovensku, ako aj informácie o všetkých stupňoch štúdia sa zverejnia začiatkom roka 2012.

 

Tento blog je súčasťou série Osobný odpočet poslanca o mojej práci v parlamente v rokoch 2010 a 2011. Vysvetlenie prečo a o čom nájdete tu. Zoznam všetkých dielov nájdete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Súd rozhodol proti Mayovej. Brexit musí schváliť parlament

Odchod Británie z Európskej únie musí odsúhlasiť parlament.

DOMOV

Gašpar podporil konšpirácie, vyvolal pochybnosti o šéfovi polície

Podpis pod vyhlásením by mal Gašpar podľa Kisku vysvetliť.

DOMOV

Lietadlá stáli milióny, no ministri lietajú linkami

Kaliňák hovorí, že každý má slobodný výber, ako bude cestovať.


Už ste čítali?