reklama

Viac súťaže, menej rodinkárstva

Kvalitu školy najviac určuje kvalita učiteľov. Otázkou teda je: Máme v súčasnosti na Slovensku nastavený systém ich výberu tak, aby zaručil, že škola má najkvalitnejších možných pedagógov?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Donedávna neobsahoval zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch (č.317/2009 Z.z) o procese výberu pedagógov ANI ZMIENKU. Riaditelia škôl teda mali takmer úplnú voľnosť pri prijímaní nových pedagógov. Zákon č. 552/2003 Z.z. o výkone práce vo verejnom záujme, ktorý sa týka aj pedagógov verejných škôl, síce má ustanovenie o prijímaní do zamestnania, ale to je veľmi všeobecné a ako sme poslaneckým prieskumom zistili, na školách neuplatňované.

V októbri 2011 sa mi pozmeňujúcim návrhom k novele zákona o pedagogických zamestnancoch podarilo dosiahnuť, že od 1.1.2012 budú školy musieť zverejniť voľné pozície na svojej internetovej stránke, takisto na webe obce alebo VÚC a zaslať ju aj krajskému školskému úradu, aby to zverejnil na svojej stránke. Takáto povinnosť škôl nič nestojí a môže pomôcť k tomu, aby pri uchádzaní o voľné miesta existovala aspoň základná rovnosť šancí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môže sa zdať, že ide o zbytočnosť, lebo pri súčasnej úrovni platov o učiteľské miesta aj tak nie je záujem? Aj keby to tak bolo, tak lepšie zverejňovanie môže pomôcť. V skutočnosti je to však zložitejšie.

Na základe výsledkov online dotazníka, ktorého sa na jar 2011 zúčastnilo vyše 3700 pedagógov vieme, že:

- v mnohých regiónoch, najmä tých s vyššou nezamestnanosťou, je pretlak pedagógov a záujem o miesta je výrazne väčší ako počet voľných miest na školách,

- otvorené konkurzy pri výbere pedagógov sú v súčasnosti na Slovensku minoritou a väčšina pedagógov je vybratých na základe neformálnych pravidiel a to najmä na základe sociálnych sietí. Aj výber na základe sociálnych sietí môže viesť k prijatiu najkvalitnejšieho uchádzača. Je však rozdiel, či si dá riaditeľ poradiť známym, ktorým dôveruje, že mu odporučia naozaj kvalitného uchádzača alebo si vyberie niekoho len preto, lebo je príbuzný alebo príbuzný príbuzného. V druhom prípade je prijatie najkvalitnejšieho uchádzača ďaleko od reality.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa nastavenia súčasného systému majú riaditelia úplnú voľnosť pri prijímaní nových pedagógov. Riaditeľ školy je v súčasnosti majster sto umení: Je fundraiser, pedagóg, právnik, manažér a v neposlednom rade personalista. Riaditelia, aj v najlepšom úmysle vyberajúci najlepšieho uchádzača, či už otvoreným konkurzom alebo na základe sociálnych sietí, však možno nevedia presne určiť, aké kvalifikácie a charakteristiky by mal vlastne mať. Personalistika je už v dnešnej dobe umenie a má svoje know-how. Takisto, vybrať kvalitných učiteľov je umenie. Preto práve v tejto súvislosti pracujeme na základe konzultácii s ministerstvom školstva, odborníkmi na vzdelávanie ako aj s riaditeľmi škôl na príprave metodickej príručky určenej pre riaditeľov škôl, v ktorej by mali nájsť tipy, ako čo najlepšie vyberať učiteľov na voľné pracovné miesta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zverejňovanie voľných pracovných miest na webe školy, webe obce a VÚC prispeje k tomu, že pri uchádzaní o voľné miesta bude existovať aspoň základná rovnosť šancí. Následne metodická príručka pre riaditeľov, ktorú práve intenzívne pripravujeme sa dúfame stane využívanou pomôckou pri manažmente výberu, ktorý má byť nastavený tak, aby bol na jeho konci vybratý ten najlepší pedagogický pracovník pre danú pozíciu. Veríme teda, že naša metodická príručka svojim dielom prispeje k vyššej objektivite výberového konania pedagógov a následne aj k zvyšovaniu kvality školského systému na Slovensku.

Tento blog je súčasťou série Osobný odpočet poslanca o mojej práci v parlamente v rokoch 2010 a 2011. Vysvetlenie prečo a o čom nájdete tu. Zoznam všetkých dielov nájdete tu.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu