Rádio Jerevan a Dušan Čaplovič

Autor: Miroslav Beblavý | 5.4.2012 o 16:07 | (upravené 5.4.2012 o 17:22) Karma článku: 16,60 | Prečítané:  12936x

Obľúbený slovenský vtip hovorí: „Otázka: Je pravda, že v Moskve rozdali 100 Mercedesov? Rádio Jerevan: V princípe áno. Len to neboli Mercedesy ale Žigulíky, nebolo ich 100, ale 10 a nerozdali ich, ale ukradli."   Dušan Čaplovič, minister školstva, vyhlásil: "Je to odvážne, ale urobím to, čo urobili Nemci. Na gymnáziá pôjdu žiaci, ktorí budú mať priemer v ročníkoch 6. až 9. - 1,5. Ostatní sa musia uchádzať o iné veci... A preto sú [Nemci] úspešní." Ako teda naozaj funguje príjímanie na nemecké gymnáziá?

Nechajme bokom fakt, že nemecký vzdelávací systém v oblasti základného vzdelávania nie je považovaný za veľmi dobrý a napríklad medzinárodné porovnania PISA ukázali to, že napriek vynakladaniu omnoho väčšieho objemu peňazí nemeckí žiaci v 15 rokoch sú na tom len o niečo lepšie ako slovenskí (a pred nimi sú napríklad aj Poliaci či Estónci). Cieľom tohto blogu nie je polemizovať s tým, v čom môže byť Nemecko našim vzorom, ale poskytnúť fakty pre tých, ktorých zaujíma, ako to v Nemecku funguje s prijímaním na gymnáziá.

Ako je to naozaj v Nemecku?

Nemecký systém vzdelávania nie je jeden systém, ale šestnásť rôznych krajinských systémov. Centrálna správa federálnou vládou je obmedzená na reguláciu a koordináciu profesijnej prípravy, výskumu, rozvoja VŠ a štipendií. Školstvo riadia krajinské orgány a úrady, federálna vláda ich činnosť koordinuje a vytvára spoločný rámec. Krajinské školské systémy majú spoločnú: dĺžku povinnej školskej dochádzky, zabezpečovanie nadväznosti stupňov vzdelávania, označovanie vzdelávacích zariadení, vzájomné uznávanie vysvedčení a systém známkovania.

V Nemecku začínajú deti na gymnáziu po skončení našej štvrtej triedy (niekde šiestej) vo veku približne desať rokov. Následne sa rozhoduje (nastavenia sú rôzne, viac info v tabuľke) o ďalšom, sekundárnom vzdelávaní. Žiaci sa vtedy delia na tri "prúdy" (s odchýlkami v závislosti od spolkovej krajiny):

  • hlavná škola - Hauptschule (5 - 6 rokov);
  • reálna škola - Realschule (6 rokov);
  • gymnázium - (9 rokov).

Typicky majú budúci malí gymnazisti na konci štvrtého ročníka základnej školy dosahovať priemer do 2,33 z nemčiny, matematiky a tretieho, všeobecnovzdelávacieho predmetu. Takéto priemerovanie má ale spravidla len signalizačnú funkciu a rozhodovanie je na rodičoch. Aj v Nemecku je živá debata o tom, či je takéto delenie správne, a či sa má o budúcnosti školáka rozhodovať v takom skorom veku. Prestupy do iného vyučovacieho "prúdu" ale nie sú vylúčené ani po rozdelení v štvrtom ročníku základnej školy.

Pozrite si prehľad požiadaviek pri prestupe zo základnej školy (spracované v tabuľke) na gymnázium v jednotlivých spolkových krajinách v Nemecku. Školy plnia odporúčaciu funkciu, rozhodnutie je takmer vždy na rodičoch.

Príklad Brémy: Podľa tabuľky má škola vydávať odporúčania na prestup žiakov. V skutočnosti je voľba na rodičoch. Tí sa môžu slobodne rozhodnúť, akú školu pre svojho potomka preferujú. Len v prípade, ak sa rodičia o osud dieťaťa nezaujímajú a nestretnú sa so školským poradcom, odporúčanie pre dieťa vydá škola. Gymnáziá potom usporiadavajú viackolové príjímacie konania, v ktorých naberajú žiakov (podľa preferencie rodičov) do dosiahnutia plnej kapacity. Na gymnázium sa teda žiak nedostane len v prípade, ak sú kapacity v Brémach naplnené. Pre viac informácií - detailná brožúra (pdf) popisujúca prestup na gymnázium.

Príklad Sasko: Sasko má jeden z najprísnejších systémov pre prijatie na gymnázium. Žiaci, štvrtáci, dostanú na základe svojich výsledkov odporúčanie, či majú prejsť v ďalšom vzdelávaní na gymnázium, alebo tzv. Mittelschule. Ak s odporúčanim školy rodičia nesúhlasia, žiak požiada o kvalifikačnú skúšku (Eignungsprüfung). Po jej úspešnom zložení je cesta na gymnázium voľná. Viac informácií o prestupe na gymnáziá v Sasku tu.

Štát

Dochádzka na prvom stupni

 

Proces

Bádensko - Wurtembersko

4 roky

Odporúčanie školy pri prestupe po prvej polovici 4. triedy. Priemer nemčiny a matematiky nesmie prekročiť 3 pri Realschule, pri gymnáziách musí byť pod 2,5. Testy na nižších stupňoch sú umožnené. ( www.bw.schule.de ).

Bavorsko

4 roky

Priemer z nemčiny, matematiky a predmetu domáce a odborné znalosti - 2,33 pri gymnáziách ( www.stmuk.bayern.de ).

Berlín

6 rokov

Po šiestich rokoch základnej školy vyberajú rodičia školu na prestup, pri gymnáziách je požadovaný celkový priemer do 2,2 a na Realschule od 2,8 do 3,2. Existuje tu šesťmesačná skúšobná doba pre ďalšiu zmenu školského zariadenia. ( www.berlin.de / sen / BWF /).

Brandenbursko

6 rokov

Základná škola dodáva odporúčanie pri prechode na gymnázium, priemer do 2,33 (nemčina, matematika a prvý cudzí jazyk). (www.bildung-brandenburg.de ).

Brémy

4 roky

Základná škola vydáva odporúčanie (nemčina a matematika). (www.bildung.bremen.de ).

Hamburg

4 roky

Celkový priemer 3,0 na Realschule a 2,5 na gymnázium. (www.bbs.hamburg.de ).

Hessensko

4 roky

Základná škola dodáva odporúčanie, rodičia si vyberajú z ponúkaných typov škôl - aj 8 ročných gymnázií. (www.kultusministerium.hessen.de ).

Mecklenbursko - západné Pomoransko

4 roky

Rozhodnutie je na rodičoch. ( www.kultus-mv.de ).

Dolné Sasko

4 roky

Rozhodnutie je na rodičoch, študenti dostávajú od základnej školy odporúčanie pre ďalšie štúdium. Nenašiel som nič o priemere. (www.mk.niedersachsen.de).

Severné Porýnie - Vestfálsko

4 roky

Odporúčanie školy pri prestupe, nič o priemere. ( www.bildungsportal.nrw.de ).

Porýnie - Falcko

4 roky

Rodičia rozhodujú,  dostávajú odporúčanie od školy na presun žiaka po vykonaní skúšky po 12 a pol roku života ( www.bildung-rp.de ).

Sársko

4 roky

Rodičia rozhodujú na základe navštívenia strednej školy ( www.bildung.saarland.de ).

Sasko

4 roky

Základná škola dáva odporúčanie na  štúdium na gymnáziu od roku 2010/2011 na základe požadovanej priemernej klasifikácie v štúdiu na úrovni priemeru 2,0 v predmetoch nemecký jazyk, matematika a sociálna výchova ( www.sachsenmachtschule.de For schule.de ).

Sasko - Anhaldtsko

4 roky

Rozhodujú rodičia, pre gymnázium a Sekundarschule je predpokladom na prijatie skúška ( www.bildung-lsa.de ).

Šlezvicko - Holštajnsko

4 roky

Rodičia rozhodujú, po konzultácii so školou dostanú odporúčanie, ktoré je použiteľné na všetkých školách s výnimkou osemročných gymnázií. ( www.lernnetz-sh.de ).

Durínsko

4 roky

Odporúčanie na prechod na gymnázium dáva základná škola, kde je potrebné minimálne hodnotenie „dobrý" z nemeckého jazyka, matematiky, vlastivedných a sociálnych štúdií. Ak nie je dosiahnutá kvalifikačná skúška, študenti môžu ísť do Regelschule alebo na osemročné gymnázium. ( www.thueringen.de / en / tkm ).

Poznámka: za spoluprácu pri príprave ďakujem Karolíne Koščovej a Vincentovi Bujňákovi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Súd rozhodol proti Mayovej. Brexit musí schváliť parlament

Odchod Británie z Európskej únie musí odsúhlasiť parlament.

DOMOV

Gašpar podporil konšpirácie, vyvolal pochybnosti o šéfovi polície

Podpis pod vyhlásením by mal Gašpar podľa Kisku vysvetliť.

DOMOV

Lietadlá stáli milióny, no ministri lietajú linkami

Kaliňák hovorí, že každý má slobodný výber, ako bude cestovať.


Už ste čítali?