To ten strašne zlý zákon, čo som ho ani nečítal

Autor: Miroslav Beblavý | 28.1.2013 o 9:43 | (upravené 28.1.2013 o 10:38) Karma článku: 18,12 | Prečítané:  4235x

V parlamente sa nedávno novinárka pýtala poslanca, čo si myslí o novele zákona o verejnom obstarávaní. I poslanec statočne a fundovane odpovedal na otázky - prvú, druhú... Až pri tretej sa priznal, že on vlastne novelu nečítal. (Podotýkam, že išlo o poslanca, ktorý je v rámci parlamentu považovaný skôr za odborne podkutého.)

Na túto príhodu myslím často.

Napríklad vtedy, keď si prečítam srdcervúce volanie istého primátora, ako ho zlý zákon o verejnom obstarávaní prinútil kupovať deťom do školy najlacnejšie a nekvalitné potraviny. Zaujímavé je to preto, že:
- žiadny zákon primátora nenúti potraviny nakupovať školám centrálne, mohol to nechať na nich, keď to nezvláda
- čo je dôležitejšie, vôbec nemusel nakupovať podľa najnižšej ceny. Ak chcete vedieť viac, kliknite sem.

Ale aj napríklad vtedy, keď iný primátor s rovnakým srdcabôľom hovorí do kamery, ako ho zlý zákon o verejnom obstarávaní prinútil kúpiť lacného dodávateľa, ktorý nestíha dokončiť stavbu včas a on teraz príde o eurofondy. Nespomenie už, že:
- si do zmluvy nedal plnú náhradu škody v prípade dodania po „eurofondovom" termíne
- ani do podmienok obstarávania „bonus" za rýchlejšie dokončenie
- tieto chyby nemajú nič so zákonom o verejnom obstarávaní

Pre úplnosť dodávam: Nemám nič proti primátorom a starostom. Aj po desiatich rokoch som stále fanúšikom decentralizácie. Pri malej obci dokonca chápem, že starosta na tretinový či polovičný úväzok nemôže byť odborníkom na všetko. Tu však ide o primátorov väčších miest, pre ktorých pracujú doslova stovky ľudí a desiatky miliónov eúr ročne.

Rovnako si myslím, že v našom verejnom obstarávaní je problémov dosť (aj keď odborníci za zatvoreným dverami hovoria, že len menšina z nich súvisí so zákonom a väčšina s dlhodobo nízkou funkčnosťou Úradu pre verejné obstarávanie).

Len vidím, že - ako sa to už v živote stáva - na legitímne nadávajúcich sa nalepujú všetci tí, ktorí sa radšej vyhovárajú na zákon, než by občanom priznali, že to manažérsky po...

Tak si aj vy spomeňte na poslanca z úvodu, keď sa najbližšie niekto v televízii bude sťažovať, ako on dobre chcel, len ten zákon o verejnom obstarávaní.

 

Update, 28. 1., 10:37. Aby som bol v tomto prípade spravodlivý k ÚVO, tak vydalo ku kupovaniu nie za najnižšiu cenu už pred niekoľkými mesiacmi toto a k samotnej kauze jedálni toto.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Súd rozhodol proti Mayovej. Brexit musí schváliť parlament

Odchod Británie z Európskej únie musí odsúhlasiť parlament.

DOMOV

Gašpar podporil konšpirácie, vyvolal pochybnosti o šéfovi polície

Podpis pod vyhlásením by mal Gašpar podľa Kisku vysvetliť.

DOMOV

Lietadlá stáli milióny, no ministri lietajú linkami

Kaliňák hovorí, že každý má slobodný výber, ako bude cestovať.


Už ste čítali?