reklama

Veľa opozičných kandidátov – výhoda alebo problém?

Vzhľadom na účasť Roberta Fica je väčší počet opozičných kandidátov menší problém ako pri inom SMERkandidátovi. Za týchto okolností budú prezidentské voľby najmä referendom o Ficovi. Napriek tomu je veľký počet prezidentských kandidátov z opozície problém z dvoch dôvodov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Po prvé, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že za opozíciu do druhého kola prejde kandidát, ktorý za sebou nebude schopný zjednotiť protiFicovského voliča.

Veľký počet pravicových kandidátov znamená, že do druhého kola môže postúpiť aj kandidát s menšou spoločenskou podporou, ak si jeho konkurenti rozdelia hlasy iného, väčšieho tábora.

Áno, mnohí ľudia budú proti Ficovi voliť aj vrece zemiakov. Mnohí ľudia však nie. Robert Fico zďaleka nedosiahol tú úroveň polarizácie spoločnosti ako kedysi Vladimír Mečiar. Extrémnym príkladom je Ján Čarnogurský. Jeho postup je veľmi nepravdepodobný, ak by však náhodou nastal, šance Roberta Fica by sa prudko zvýšili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po druhé, výsledky volieb ovplyvňuje aj „príbeh", ktorý jednotliví kandidáti ponúkajú voličom. Robert Fico bude ponúkať „stabilitu" a „spoluprácu". Na strane opozície bude tých príbehov veľa.

V USA býva medzi primárkami a prezidentskými voľbami niekoľko mesiacov. Je preto čas preladiť z primárkového súboja na ten hlavný. U nás sú však medzi dvoma kolami len dva týždne. Znamená to, že pre opozičný kandidát bude mať len málo času „predávať" svoj príbeh bez kakofónie konkurencie. Navyše drvivú väčšinu kampane sa bude musieť zamerať na oveľa užší osobný príbeh. Ak bude kandidát X celú kampaň vyhranene hovoriť napríklad o„generačnej výmene", „nestraníckom kandidátovi" či „štandardnom a overenom prezidentovi", ťažko to za dva týždne po prvom kole prekryje celoopozičným príbehom „zmeny" a „alternatívy" k Ficovi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľa kandidátov tak nie je katastrofa, ale je to handicap. Vyrovnať sa s ním dokážu opoziční kandidáti tak, že na seba budú čo najmenej útočiť. Samozrejme, každý z nich sa musí „predávať", mali by však jasne dať najavo, kto je skutočný problém Slovenska a ich protivník.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu