Minister Kažimír bagatelizuje nefunkčnú kontrolu eurofondov

Autor: Miroslav Beblavý | 14.5.2014 o 16:56 | (upravené 14.5.2014 o 23:44) Karma článku: 12,01 | Prečítané:  2380x

Pred pár dňami som mal možnosť prečítať celú 50 stranovú audítorskú správu Európskej komisie k eurofondom, ktorú minister Kažimír už 6 týždňov utajuje.

 

Európski audítori urobili jednoduchú vec:


-       skontrolovali náhodne vybranú vzorku projektov, ktorú predtým kontrolovali príslušné ministerstvá aj audítori ministerstva financií a posvätili ich
-       európski audítori vo väčšine kontrolovaných projektov našli závažné nedostatky – manipulácie pri výbere projektov, predraženie niektorých položiek v rozpočte o stovky percent, zmanipulované verejné obstarávania
-       Nejde však o tieto konkrétne zistenia, ale o to, že napriek šialenej byrokracii pri eurofondoch vládni úradníci nevedia alebo nechcú vidieť zásadné a závažné prehrešky vo väčšine projektov (nenachádzajú takmer žiadne závažné prehrešky...)
-       Vďaka tomu náš kontrolný systém úplne zlyháva, čo môže viesť nielen k pozastaveniu platieb, ale najmä k permanentnému kráteniu peňazí a následným obrovským finančným stratám pre Slovensko (Stalo sa to v Česku.) Navyše, niet dôvodu si myslieť, že s „domácimi“ prostriedkami zaobchádzame lepšie.

Minister Kažimír ako tradičný politik problém striedavo zatajuje, bagatelizuje alebo zvaľuje na svojich predchodcov.

My však potrebujeme riešenia, ktoré ochránia záujmy Slovenskej republiky. Živnostníci a obce si často zobrali pôžičky a dali veľa úsilia do získania financií na projekty. Kvôli vláde na to môžu doplatiť. Preto treba povedať naplno a natvrdo: Skončil čas, keď sme si mohli dovoliť nefunkčný a politicky ovládaný kontrolný systém.

Potrebujeme urýchlene dve veci:


-       prijať v skrátenom legislatívnom konaní nový zákon o finančnej kontrole a vnútornom audite, ktorý zabezpečí kvalitu a najmä skutočnú nezávislosť vládnych audítorov (vrátane spôsobu ich výberu a odvolania)
-       vymeniť ľudí zodpovedných za vnútorný audit nielen na MF SR, ale aj na jednotlivých dotknutých rezortoch (MŠ, MH, ÚV)

Ak minister Kažimír a vláda nepristúpia k razantným krokom, iniciujeme zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR na túto tému.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Anton Zajac: Jediná šanca pre Slovensko je nová slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale v oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu Anton Zajac.

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet aj bez exekútora.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?