Osobný odpočet práce poslanca

Autor: Miroslav Beblavý | 28.11.2011 o 9:01 | (upravené 27.8.2015 o 9:13) Karma článku: 9,86 | Prečítané:  3160x

V júli 2010 som sa stal poslancom Národnej rady SR. Začiatkom februára budúceho roku sa uskutoční posledná riadna schôdza parlamentu v tomto volebnom období. Myslím si preto, že nastal čas urobiť odpočet svojej práce.

V našom politickom systéme je prvoradou úlohou poslancov schvaľovať (alebo aj neschvaľovať) vládne návrhy zákonov a kontrolovať fungovanie verejných inštitúcií. Na Slovensku má však každý poslanec aj právomoc podávať vlastné návrhy zákonov či inak individuálne konať. Preto sa v tomto odpočte sústredím na svoju individuálnu prácu, hoci tá určite nebola dôležitejšia, ako vládne návrhy zákonov, za ktoré som hlasoval. Verím však, že o práci vlády ako celku napíše dosť iných ľudí.

Túto sériu blogov som sa rozhodol napísať na základe osobnej skúsenosti s tým, ako sa v našich končinách rozmohol pocit - živený aj niektorými mojimi kolegami - že poslanci parlamentu sú len darmožráči ohrievajúci dobre platené stoličky a stláčajúci tlačidlá. Moja osobná skúsenosť aj za toto krátke obdobie ma presvedčila, že všetko závisí na konkrétnej osobe. Niektorí naozaj nerobia nič a spoliehajú sa na svoje vnútrostranícke kontakty a konexie, ktoré im majú zabezpečiť miesto aj v ďalšom období. Iní neriešia toľko vlastné zákony, ale do bodky rozoberajú vládne návrhy zákonov a hľadajú v nich chyby a riziká. A mnohí vidia svoju úlohu v tom, aby chodili po krajine, rozprávali sa s občanmi a svoje zistenia komunikovali ministrom či iným predstaviteľom výkonnej moci a tlačili na ich systémové riešenie.

Za seba viem povedať, že som sa sústredil najmä na vylepšovanie vládnych návrhov zákonov ako aj na podávanie vlastných návrhov zákonov. Za dôležité som však považoval aj vystúpenia v parlamentnom pléne k dôležitým navrhovaným zmenám, pretože to je miesto, kde v parlamentnej demokracii majú zástupcovia občanov hovoriť o tom prečo a ako...

Nasledovná štatistika ukazuje, čo všetko sa dá spraviť za 15 mesiacov (od konca augusta 2010, kedy bolo prvýkrát možné zo strany poslancov podávať návrhy zákonov do polovice novembra 2011, kedy bolo možné zo strany poslancov poslednýkrát predložiť návrhy zákonov):

Kvantita nemusí, samozrejme, vždy znamenať kvalitu. Preto v najbližších týždňoch každý deň zverejním krátky blog o niektorom konkrétnom opatrení, aby čitatelia mohli sami posúdiť jeho správnosť a prínos. Pôjde o veci malé aj veľké, najmä zo školstva a sociálnych vecí, ale mnoho z nich bude o väčšej transparentnosti vo všetkých sférach života.

Poslanecká práca je často mýtizovaná alebo démonizovaná. Týmto by som chcel prispieť trochu aj k jej „zobyčajneniu" - že je to v mnohom zamestnanie ako každé iné, kde „stačí" pracovať a nekradnúť a dá sa veľa dobrého spraviť.

P.S. Blogujem pomerne často, ale drvivú väčšinu príspevov za ostatný rok zverejňujem na eTrende. Myslím si však, že táto séria môže byť užitočnejšia práve na blogu SME.

Odpočet:

1. Ako sa začalo kradnúť menej (v obstarávaní)

2. Ako bývať za menej? Zmeny v hypotékach

3. Akú (finančnú) hodnotu bude mať váš titul?

4. Kde je len jeden záujem, zabúda sa na konflikt záujmov

5. Preverme si, či môžeme dôverovať

6. Zoberme dôchodcom, aby mali dôchodcovia viac?

7. Čo vám je do môjho plagiátu?

8. Koľko máš preukazov, toľkokrát si človekom

9. Viac súťaže, menej rodinkárstva

10. Ako topiacemu rozviazať aspoň jeden prst

11. Odtŕhanie pijavíc na študentoch a učiteľoch nasatých

12. Praktické vlastenectvo - nič pre národniarov

13. Koniec bačovania so štátnymi dotáciami (?)

14. Sme v tom spolu – diskriminácia mladších nepomôže ani starším

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan nedal Kiskovi na výber. Oznámil mu, kedy končí

Minister školstva za SNS chce skončiť vo funkcii až k 31. augustu. Premiér Fico naťahovanie času nekomentoval.

KOMENTÁRE

Macron chystá veľký trik

Koniec východoeurópskych zamestnancov je Macronov cukrík voličom.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?