Ako bývať za menej? Zmeny v hypotékach

Autor: Miroslav Beblavý | 30.11.2011 o 9:30 | (upravené 7.12.2011 o 21:53) Karma článku: 7,20 | Prečítané:  1423x

Viete, aký druh úveru je na Slovensku využívaný najviac a tvorí až 2/3 všetkých poskytnutých úverov? Je to, samozrejme, hypotéka. Možno však neviete, že Slovensko má v rámci krajín eurozóny najvyššiu úrokovú mieru stavu hypotekárnych úverov pre všetky fixácie úverov. Kým na Slovensku bola v roku 2010 úroková miera na úvery s fixáciou do jedného roka 5,8% , priemer eurozóny bol 3,8%. Na Slovenku je vysoký dopyt po hypotékach a nízka konkurencia medzi bankami poskytujúce hypotéky, čo umožňuje držať sadzby úverov na bývanie vyššie ako je priemer eurozóny. Vo februári sa mi podarili v zákone o bankách presadiť zmeny, ktoré čiastočne pomôžu riešiť jeden z problémov pomerne vysokých nákladov hypoték na Slovensku.

Mnou predložený pozmeňujúci návrh skupiny k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o bankách, predstavil zmeny v 2 bodoch, ktoré nadobudli účinnosť 1. apríla 2011.

Čo sa zmenilo?

V prvom rade to, že banky už musia klientom, ktorým chcú zmeniť úrok na hypotéke, oznámiť novú sadzbu dva mesiace vopred. A to bez ohľadu na to, či má klient úrok viazaný na nejaké obdobie, alebo má pohyblivú výšku. Klient bude mať po novom dosť času na to, aby zistil, či mu iná banka neponúkne lepší úrok. Ak sa rozhodne jej ponuku využiť, nemusí sa báť ani žiadnych pokút od doterajšej banky. Poplatky za predčasné splatenie úveru v takých prípadoch sú zakázané. Zmyslom tohto bodu je umožniť reálny konkurenčný boj medzi bankami o klienta v období refixácie úrokovej sadzby.

Okrem toho návrh umožnil jeden hypotekárny úver splatiť iným hypotekárnym úverom. Zákon to predtým  neumožňoval, čo viedlo paradoxne k tomu, že práve keď niekto chcel splatiť hypotekárny úver, povedzme preto, aby prešiel do inej banky za výhodnejších podmienok, tak vlastne si už nemohol zobrať hypotekárny úver. Toto opatrenie malo za cieľ zvýšiť konkurenciu medzi hypotekárnymi bankami, pretože umožní klientovi zmeniť hypotekárnu banku, čo bude jedným z predpokladov zníženia úrokových mier pri úveroch.

Navrhnuté zmeny boli nielen prekonzultované s ministerstvom financií, ale aj pozitívne vnímané nezávislými analytikmi bankových produktov či predstaviteľmi komerčných bánk. Ministerstvo financií v ďalšej schválenej novele zákona o bankách (október 2011), ďalej rozšírilo tento systém a vyššie uvedené zmeny sa tak od 1.1. 2012 budú týkať nielen hypotekárnych úverov, ale aj iných úverov zaručených nehnuteľnosťou určených na obstaranie alebo rekonštrukciu bývania ako aj „starých hypoték" uzavretých pred 1.7.2003.

Aj keď sa v tomto prípade jedná iba o menšie „technické" zmeny, umožnia klientom hypotekárnych úverov viac „preháňať" banky a bankám menej „preháňať" klientov. Verím, že aj ony prispejú svojou čiastkou k zvýšeniu konkurencie medzi bankami poskytujúce hypotéky a zníženiu úrokových sadzieb  na Slovensku a teda aj k dostupnosti hypoték  pre slovenských obyvateľov.

 

Tento blog je súčasťou série Osobný odpočet poslanca o mojej práci v parlamente v rokoch 2010 a 2011. Vysvetlenie prečo a o čom nájdete tu. Zoznam všetkých dielov nájdete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan nedal Kiskovi na výber. Oznámil mu, kedy končí

Minister školstva za SNS chce skončiť vo funkcii až k 31. augustu. Premiér Fico naťahovanie času nekomentoval.

KOMENTÁRE

Macron chystá veľký trik

Koniec východoeurópskych zamestnancov je Macronov cukrík voličom.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?