Akú (finančnú) hodnotu bude mať váš titul?

Autor: Miroslav Beblavý | 1.12.2011 o 9:30 | Karma článku: 7,00 | Prečítané:  2273x

Môže byť lepšie študovať pedagogickú fakultu v Ružomberku alebo v Prešove? Zarábajú lepšie umelci, ak študovali v Banskej Bystrici? Prečo chlapci a dievčatá od počítačov nakoniec aj tak všetkých predbehnú? Na tieto odpovede sú už dnes presné a verejne dostupné odpovede. Stredoškoláci, ktorí sa práve teraz rozhodujú, na ktorú vysokú školu sa budú hlásiť, majú pri výbere o pomôcku naviac - vedia totiž presne zistiť, koľko zarába priemerný absolvent ich budúceho odboru alebo fakulty.

Od septembra tohto roku sú na stránkach Ministerstva školstva SR k dispozícii informácie o príjmoch absolventov vysokých škôl. Podarilo sa to aj vďaka tomu, že som v parlamente predložil pozmeňujúci návrh (návrh si môžete pozrieť vo formáte pdf) k zákonu o vysokých školách a vďaka podpore  kolegov  sa nám ho podarilo presadiť. Priamym dôsledkom schváleného návrhu bolo, že prepojil databázu Centrálneho registra študentov s údajmi z Informačného systému Sociálnej poisťovne. Vďaka tomu ministerstvo získalo, a následne zverejňuje anonymizované údaje o príjmoch absolventov. Tu treba zdôrazniť, že anonymizované údaje dáva už poisťovňa ministerstvu, takže nikto na ministerstve sa nemôže po večeroch hrabať v príjmovej situácii svojho suseda.

Konkrétne príjmy absolventov sú síce zaujímavé, no na celom zverejnení je dôležitejšia možnosť ich porovnania. V žiadnom prípade si nemyslím, že by sa z nádejného sociológa mal radšej stať architekt, pretože ten bude ako čerstvý absolvent zarábať viac. Práve naopak - verím, že študent má čo najlepšie rozvíjať svoj potenciál, no zároveň má mať pri rozhodovaní o svojej budúcnosti čo najviac informácií. Platí tu, že čím viac informácií študent má, tým lepšie sa vie rozhodnúť.

Koľko sú zamestnávatelia ochotní zaplatiť za jej absolventa hovorí záujemcom veľa o príťažlivosti tej ktorej školy. Zároveň je ale dôležité povedať, že sa rozhodne nejedná o informáciu, ktorá vypovedá o kvalite školy. Na zistenie kvality školy potrebujeme sumu zložitejších mikrodát, ako len údaj o príjme absolventa (napríklad údaje o kvalite vedeckej práce). Mechanizmus zverejnenia zároveň ale tlačí na zlepšovanie výsledkov škôl na pracovnom trhu.

Čo teda vieme zistiť a ako je to vlastne s tými informatikmi?

Aj vďaka nášmu návrhu vieme napríklad zistiť, absolventi ktorých desiatich škôl zarábajú najviac. Vďaka systému porovnávania, ktorý je rozčlenený nielen na školy, ale aj fakulty a odbory vieme, že ak sa dnes stredoškolák rozhodne pre štúdium informatiky, vyberá si tak odbor, ktorého súčasní absolventi zarábajú v priemere najviac na Slovensku - 1 186,67 eurVieme tiež zistiť, že absolvent pedagogickej fakulty v Ružomberku zarábal za rok 2010 644 eur a absolvent tej istej fakulty v Prešove 563 eur (čo je samozrejme dané aj regionálnymi rozdielmi). Absolvent Fakulty múzických umení v Banskej Bystrici zarábal o 85 eur viac ako absolvent Hudobnej a tanečnej fakulty na VŠMU.

Doposiaľ sa vďaka práci ministerstva školstva zverejňujú údaje o príjmoch absolventov len pre denné štúdium na štátnych školách. Informácie o absolventoch súkromných a zahraničných škôl pôsobiacich na Slovensku, ako aj informácie o všetkých stupňoch štúdia sa zverejnia začiatkom roka 2012.

 

Tento blog je súčasťou série Osobný odpočet poslanca o mojej práci v parlamente v rokoch 2010 a 2011. Vysvetlenie prečo a o čom nájdete tu. Zoznam všetkých dielov nájdete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan nedal Kiskovi na výber. Oznámil mu, kedy končí

Minister školstva za SNS chce skončiť vo funkcii až k 31. augustu. Premiér Fico naťahovanie času nekomentoval.

KOMENTÁRE

Macron chystá veľký trik

Koniec východoeurópskych zamestnancov je Macronov cukrík voličom.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?