Čo vám je do môjho plagiátu?

Autor: Miroslav Beblavý | 7.12.2011 o 9:30 | (upravené 7.12.2011 o 11:49) Karma článku: 7,78 | Prečítané:  2172x

Keď slovenské vysoké školy nevedia kvalitu svojich výstupov ustrážiť samy, musíme si na pomoc prizvať verejnosť. Spolu s kolegami sme preto predložili novelu vysokoškolského zákona, ktorú sa nám podarilo presadiť a od septembra 2011 sú na jednotnom webe povinne zverejnené záverečné práce absolventov vysokých škôl.

Predstavte si, že ste študent posledného ročníka vysokej školy. Chceli by ste riskovať, že vaša nepoctivo vypracovaná práca bude už navždy verejne dohľadateľná? Keď plagiátorstvu nevieme zabrániť interne, nechajme možnosť ohodnotiť poctivosť práce každému, kto o to má záujem. Povinné zverejňovanie prác síce nezamedzí plagiátorstvu na vysokých školách úplne (invenciu študentov v podvodnom plnení povinností rozhodne netreba podceňovať), zato výrazne zvýši šancu na jeho odhalenie.

Povinnosť sa týka aj doktorandov a budúcich docentov, takže umožňuje naozaj hĺbkový pohľad na kvalitu ľudí, ktorí na danej škole pôsobia.

Novela ale nemá význam len pri odhaľovaní akademických podvodníkov. Celkom prozaicky - keď sa na vysokoškolákov skladáme, považujem za logické mať možnosť dohľadať si výsledky ich práce. Mať prístup k tomu, za čo platíme a je naším spoločným duchovným dedičstvom. Jedným z kľúčových princípov vedeckej práce je jej verejnosť. Veda a vedecké výstupy majú zmysel vtedy, keď slúžia ľuďom. V Centrálnom registri záverečných prác sú jednoducho dohľadateľné a nebudú zapadať prachom v neverejných registroch. Budúci študenti škôl si budú aj takto vedieť posúdiť výsledky škôl o ktoré majú záujem. Mimochodom, treba mať na pamäti, že novela je v platnosti tri mesiace, preto masívne napĺňanie registra začne až od budúceho roku, keď školy vyprodukujú ďalších absolventov.

V diskusii okolo novely nám bolo vyčítané, že ohrozujeme vedu na Slovensku a študentské práce vystavujeme priemyselnej špionáži a vykrádaniu. Nie je tomu tak. V prípade, ak práca obsahuje inovatívnu novinku, ktorú si študent plánuje dať patentovať, je mu umožnená odkladná lehota vo výmere jeden až tri roky. Výnimkou zo zverejnenia sú tiež práce, ktoré vyšli knižne a sú verejne dostupné, prípadne časti prác, ktoré obsahujú štátne alebo obchodné tajomstvo. Žiadne kradnutie nápadov sa nekoná, zverejňovanie neohrozí inovatívnosť, ale len podvodné plnenie povinností.

 

Tento blog je súčasťou série Osobný odpočet poslanca o mojej práci v parlamente v rokoch 2010 a 2011. Vysvetlenie prečo a o čom nájdete tu. Zoznam všetkých dielov nájdete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zlatá Zuzana nie je zo skla. Trafí takmer všetko, čo sa hýbe

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.


Už ste čítali?