reklama

Čo vám je do môjho plagiátu?

Keď slovenské vysoké školy nevedia kvalitu svojich výstupov ustrážiť samy, musíme si na pomoc prizvať verejnosť. Spolu s kolegami sme preto predložili novelu vysokoškolského zákona, ktorú sa nám podarilo presadiť a od septembra 2011 sú na jednotnom webe povinne zverejnené záverečné práce absolventov vysokých škôl.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Predstavte si, že ste študent posledného ročníka vysokej školy. Chceli by ste riskovať, že vaša nepoctivo vypracovaná práca bude už navždy verejne dohľadateľná? Keď plagiátorstvu nevieme zabrániť interne, nechajme možnosť ohodnotiť poctivosť práce každému, kto o to má záujem. Povinné zverejňovanie prác síce nezamedzí plagiátorstvu na vysokých školách úplne (invenciu študentov v podvodnom plnení povinností rozhodne netreba podceňovať), zato výrazne zvýši šancu na jeho odhalenie.

Povinnosť sa týka aj doktorandov a budúcich docentov, takže umožňuje naozaj hĺbkový pohľad na kvalitu ľudí, ktorí na danej škole pôsobia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Novela ale nemá význam len pri odhaľovaní akademických podvodníkov. Celkom prozaicky - keď sa na vysokoškolákov skladáme, považujem za logické mať možnosť dohľadať si výsledky ich práce. Mať prístup k tomu, za čo platíme a je naším spoločným duchovným dedičstvom. Jedným z kľúčových princípov vedeckej práce je jej verejnosť. Veda a vedecké výstupy majú zmysel vtedy, keď slúžia ľuďom. V Centrálnom registri záverečných prác sú jednoducho dohľadateľné a nebudú zapadať prachom v neverejných registroch. Budúci študenti škôl si budú aj takto vedieť posúdiť výsledky škôl o ktoré majú záujem. Mimochodom, treba mať na pamäti, že novela je v platnosti tri mesiace, preto masívne napĺňanie registra začne až od budúceho roku, keď školy vyprodukujú ďalších absolventov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V diskusii okolo novely nám bolo vyčítané, že ohrozujeme vedu na Slovensku a študentské práce vystavujeme priemyselnej špionáži a vykrádaniu. Nie je tomu tak. V prípade, ak práca obsahuje inovatívnu novinku, ktorú si študent plánuje dať patentovať, je mu umožnená odkladná lehota vo výmere jeden až tri roky. Výnimkou zo zverejnenia sú tiež práce, ktoré vyšli knižne a sú verejne dostupné, prípadne časti prác, ktoré obsahujú štátne alebo obchodné tajomstvo. Žiadne kradnutie nápadov sa nekoná, zverejňovanie neohrozí inovatívnosť, ale len podvodné plnenie povinností.

Tento blog je súčasťou série Osobný odpočet poslanca o mojej práci v parlamente v rokoch 2010 a 2011. Vysvetlenie prečo a o čom nájdete tu. Zoznam všetkých dielov nájdete tu.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu