Zoberme dôchodcom, aby mali dôchodcovia viac?

Autor: Miroslav Beblavý | 6.12.2011 o 9:30 | Karma článku: 5,62 | Prečítané:  1667x

Poslanci (a iní politici) sa z pochopiteľných dôvodov hrdia najmä tým, čo sa im podarilo presadiť. Tohto pravidla sa držia aj ostatné blogy z tejto série prezentujúcej môj poslanecký odpočet. Ak však ide o zásadnú vec a zlý návrh, môže byť rovnako veľkým úspechom aj zachovanie status quo. Preto si ako výnimku dovoľujem prezentovať, ako sa nám podarilo zabrániť reálnemu znižovaniu dôchodkov skupiny približne pol milióna dôchodcov.

Krátko po nástupe Radičovej vlády navrhol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál zmenu valorizácie dôchodkov. Valorizácia dôchodkov je vlastne finančná náhrada zvýšených nákladov na živobytie za posledný kalendárny rok. Je to percento, o ktoré sa zvýši poberaný dôchodok každého dôchodcu od 1.januára príslušného roku.

Podľa návrhu ministra Mihála z roku 2010 mali od januára 2012 dôchodky rásť inak a pomalšie ako doteraz. Dôchodky sa mali zvyšovať o pevnú sumu namiesto o percento a pevná suma sa mala odvíjať len od vývoja cien, nie cien a príjmov ako doteraz.

Dôchodkový systém nepochybne potrebuje zmeny, ale kombinácia uvedených dvoch návrhov bola a zostáva pomerne zlým nápadom. Ak by bol totiž tento mechanizmus schválený, vyššie dôchodky by rástli pomalšie ako ceny.  To znamená, že skupine zhruba pol milióna dôchodcov s nadpriemernými  dôchodkami sa bude ich kúpna sila sa znižovať, to znamená, že budú chudobnieť, čo ja osobne nepovažujem za prijateľné. Za niekoľko rokov by v prípade prijatie tohto návrhu reálne dôchodky určitej skupiny mohli klesnúť o 25 až 30 percent, teda dôchodca by si za ne kúpil aj o štvrtinu menej ako dnes.

Napriek tomu, že vláda aj parlamentný výbor pre sociálne veci tento návrh schválili, niektorí poslanci sme sa spojili a vďaka tejto aktivite (a postoju klubu SDKÚ-DS) parlament na jeseň 2010 o návrhu nehlasoval a návrh bol stiahnutý.

V septembri 2011 vláda predložila do parlamentu návrh zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti, ktorým sa mal zmeniť aj zákonsociálnom poistení. Jeho súčasťou bol opäť návrh na valorizáciu dôchodkov pevnou sumu od roku 2013, ale len na obdobie 4 rokov. Návrh bol predložený napriek tomu, že analýza samotného ministerstva práce len niekoľko mesiacov predtým konštatovala, že ide o nevhodný spôsob riešenia solidarity v dôchodkovom systéme (inými slovami - ak má byť systém viac solidárny, tak pri určovaní dôchodku, nie pri jeho zvyšovaní). Vystúpil som v rozprave a opäť som tento návrh pripomienkoval. Po tom, čo parlament celý návrh posunul do druhého čítania sme v zákulisí intenzívne rokovali o tom, aby sa vládny návrh zákona zmenil. Nakoniec bol po rozpade vlády návrh zákona z rokovanie parlamentu stiahnutý a už sa teda o ňom pred marcovými voľbami nerozhodne.

Odpor zo strany nielen mňa, ale aj viacerých kolegov nebol o odpore k solidarite ako takej. Zobrať jednej polovici dôchodcov, aby som mohol dať viac druhej polovici dôchodcov však nie je veľmi dobré riešenie, osobitne ak vedie k tomu, že polovica dôchodcov začne chudobnieť.

 

Tento blog je súčasťou série Osobný odpočet poslanca o mojej práci v parlamente v rokoch 2010 a 2011. Vysvetlenie prečo a o čom nájdete tu. Zoznam všetkých dielov nájdete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zlatá Zuzana nie je zo skla. Trafí takmer všetko, čo sa hýbe

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.


Už ste čítali?