Koľko máš preukazov, toľkokrát si človekom

Autor: Miroslav Beblavý | 8.12.2011 o 9:30 | (upravené 8.12.2011 o 11:58) Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1191x

Na Slovensku žije veľké množstvo ľudí, ktorí musia z času na čas prekročiť hranice, či už kvôli štúdiu, práci, oddychu, nákupom, priateľke alebo svojim záujmom. Títo ľudia donedávna potrebovali so sebou neustále nosiť aj domáci aj európsky preukaz zdravotného poistenia, keďže v zahraničí na prípadné ošetrenie potrebujú európsky preukaz a na Slovensku ho nebolo možné použiť - a to celé aj napriek tomu, že obidva obsahujú úplne totožné identifikačné údaje. Pýtate sa prečo? Odpoveď je ako v reklame - lebo... medveď. Aj to je jedna z drobností, ktoré sa podarili (v tomto prípade vďaka spolupráci s poslankyňou KDH Janou Žitňanskou) zmeniť pomocou pozmeňujúceho návrhu, ktorý bol neskôr zapracovaný do vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach

V rámci tohto zákona (účinného od 1. augusta 2011) sa nám podarilo presvedčiť ministra zdravotníctva , aby sa poistenci mohli pri každom poskytnutí zdravotnej starostlivosti preukázať nie len preukazom poistenca, ale aj európskym preukazom. Vďaka tomu vám už pri bežnej návšteve lekára alebo miestnej lekárne aj na Slovensku aj v krajinách Európskej únie bez problémov stačí jeden dokument. Hlavným cieľom toho kroku bolo zvýšenie komfortu poistencov bez toho, aby nastali problémy s identifikáciou pacientov. Toto je možné práve vďaka tomu, že európsky preukaz obsahuje rovnaké základné identifikačné údaje ako preukaz poistenca (meno, priezvisko, rodné číslo, identifikácia poisťovne) a teda postačuje na spoľahlivé určenie poistenca.

Z tohto dôvodu je zároveň každý poistenec povinný pri zmene poisťovne vrátiť nielen preukaz poistenca, ale zároveň aj európsky preukaz, keďže obidva slúžia ako unikátny identifikačný nástroj poistenca. Zároveň nehrozí preukazovanie sa zo strany (z hľadiska slovenskej legislatívy) nepoistených cudzincov, lebo takéto právo vzniká len poistencom podľa tohto zákona.

Táto novela tiež umožnila, aby sa v súlade s nariadením Európskeho spoločenstva č. 883/2004 a 987/2009 vydávali obojstranné zdravotné preukazy, na ktorých sa spojí slovenský preukaz poistenca s európskym preukazom. Dôsledkom tohto kroku je taktiež zjednodušenie situácie pre bežných občanov, ktorým príde zbytočné si musieť vybavovať tieto doklady osobitne s tým, že si musia so sebou brať dve karty, ktoré vo svojej podstate plnia rovnaký účel.

Hlavným cieľom tohto návrhu bolo odstrániť trochu nezmyselnej byrokracie, ktorá zaťažuje ľudí na Slovensku skoro každý deň. Je to možno drobnosť v porovnaní s inými opatreniami, ale zjednodušuje to život a môže to ušetriť ľudom zbytočné nervy a stratený čas.

 

Tento blog je súčasťou série Osobný odpočet poslanca o mojej práci v parlamente v rokoch 2010 a 2011. Vysvetlenie prečo a o čom nájdete tu. Zoznam všetkých dielov nájdete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zlatá Zuzana nie je zo skla. Trafí takmer všetko, čo sa hýbe

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.


Už ste čítali?