Sme v tom spolu - diskriminácia mladších nepomôže ani starším

Autor: Miroslav Beblavý | 19.12.2011 o 9:30 | Karma článku: 10,32 | Prečítané:  3070x

To, že na Slovensku máme jednu z najvyšších mier nezamestnanosti v Európskej únii, vie asi skoro každý. Menej sa hovorí o tom, že máme osobitne veľký problém s nezamestnanosťou mladých ľudí. Priložená tabuľka ukazuje, ako sa nezamestnanosť v roku 2010 líšila podľa vekových skupín. Vidíme, že mladí ľudia do 30 rokov predstavujú najohrozenejšiu skupinu. Napriek tomu mal Zákonník práce, ktorý sme schvaľovali v lete 2011, mladým a novým zamestnancom ešte viac priťažiť.

Veková skupina

Miera nezamestnanosti (%)

15 - 19 rokov

61,7

20 - 24 rokov

30,7

25 - 29 rokov

16,7

30 - 34 rokov

12,7

35 - 39 rokov

11,8

40 - 44 rokov

12,3

45 - 49 rokov

10,9

50 - 54 rokov

12,2

Priemer

14,4

Zdroj: Štatistický úrad SR - výberové zisťovanie pracovnej sily

Minister Mihál v predkladanej novele navrhoval aby sa výpovedná lehota odstupňovala podľa počtu odpracovaných rokov na 1-5 mesiacov oproti dnešným 2-3 mesiacom. To znie dobre - ak niekto pracuje u zamestnávateľa dlhšie, nech je aj dlhšie chránený.

Každá minca má však dve strany. Pozrime sa, čo by bolo dôsledkom prijatia tohto opatrenia - motivovalo by v prípade potreby k prepúšťaniu novších zamestnancov. Prečo?

Ak sa zamestnávateľovi náhodou kvôli recesii alebo kvôli výpadku výroby zmenší objem práce a bude musieť niektorých  svojich zamestnancov prepustiť, nebude ich prepúšťať podľa toho, kto je výkonnejší, kto sa možno na tú prácu viac hodí, ale, a to platí osobitne v kríze, podľa toho, koho  prepustenie je najlacnejšie. V Mihálovom návrhu odstupného by bolo najlacnejšie prepúšťanie tých, ktorí sú u zamestnávateľa najkratšie a naopak najdrahšie prepúšťanie tých, čo sú tam dlhé roky. Tento systém, ktorému sa Slovensko dokázalo zatiaľ vyhnúť a ktorý dotiahli do absurdity napríklad juhoeurópske krajiny, je prekliatím pre „nových" a okrajových ľudí na trhu práce - absolventov, ženy po dlhšej absencii či menej kvalifikovaných ľudí.

Práve v južnej Európe - napríklad v Španielsku či Portugalsku - kde majú vo svojich Zákonníkoch práce prijaté opatrenia podobného typu, je ich dôsledkom je práve to, že mladí ľudia nevedia nadobudnúť na trhu práce nejakú formu solídneho postavenia a sú dlhodobo znevýhodnení. Pretože práve oni sú využívaní na to, aby v prípade nárastu výroby boli prijímaní a v prípade poklesu výroby boli hneď prví  z tých, ktorí sú prepustení, čo naozaj nie je dobré ani pre nich, ani pre spoločnosť.

Takýto systém však nie je dobrý ani pre ostatných zamestnancov, tých „zabetonóvaných". Chráni im síce konkrétne miesto u zamestnávateľa, ale ak ho stratia vďaka veľkému prepúšťaniu či zmenia prácu, dostanú sa do rovnakého postavenia. To ich často núti držať si miesto u zamestnávateľa, kde sú dlho, aj vtedy, ak ich pracovné podmienky majú ďaleko od ideálu. Inými slovami, v takýchto krajinách aj dlhoročného zamestnanca nemožno prepustiť, ale možno ho vykorisťovať.

To by sa však na Slovensku diať nemalo - parlament schválil pri prerokovaní Zákonníka práce pozmeňujúci návrh, ktorým tieto predĺžené lehoty vypustil. Strata práce je nočnou morou asi pre každého Slováka - riešením je však tvorba pracovných miest, nie ochrana niektorých skupín na úkor ostatných. Výsledok je totiž nakoniec negatívom pre všetkých.

 

Tento blog je súčasťou série Osobný odpočet poslanca o mojej práci v parlamente v rokoch 2010 a 2011. Vysvetlenie prečo a o čom nájdete tu. Zoznam všetkých dielov nájdete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pacientovi operoval nesprávne koleno, v nemocnici pracuje aj dva roky po zákroku

Nitrianska nemocnica dostala za zbabranú operáciu pokutu osemtisíc eur.

Zlatá Zuzana nie je zo skla. Trafí takmer všetko, čo sa hýbe

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.


Už ste čítali?