reklama

Čo urobiť pre rodičov malých detí?

Mám doma dvoch malých synov - sedem a dvojročného. Zažil som preto naplno, že pokiaľ ide o dostupnosť starostlivosti o malé deti či možnosť oboch rodičov slobodne sa rozhodnúť či pracovať alebo sa starať naplno o deti, je Slovensko, jemne povedané, nehostinným miestom. Ešte v roku 2005 sa podarilo presadiť možnosť poberať rodičovský príspevok aj popri práci, ale túto možnosť pani ministerka Tomanová opäť znevýhodnila a skomplikovala.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Vláda Ivety Radičovej mala ambíciu to zmeniť, ale stihla urobiť výrazný krok vpred len v jednej veci. V roku 2010 sme sa zaviazali presadiť ročnú materskú vo výške predchádzajúceho čistého platu, aby narodenie dieťaťa znamenalo čo najmenší finančný šok pre pracujúce rodiny. Tento sľub sa nám až do povalenia vlády zo strany SaS darilo postupne plniť - predĺžili sme ju na 34 týždňov a zvýšili na 65% hrubej mzdy, čo pre priemerného človeka znamená, že dostane viac ako 80% svojej predchádzajúcej čistej mzdy. Tento záväzok – 1 rok a 100% čistej mzdy – chce SDKÚ-DS v budúcej vláde dotiahnuť, ale uvedomujeme si, že výška materskej nie je v dnešnej situácii ten najväčší problém pre pracujúcich rodičov. Tým je, čo robiť po jej skončení?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štát už dnes pomáha rodičom malých detí prostredníctvom 194,7 EUR mesačne rodičovského príspevku, to je však pre strednú vrstvu žalostne málo. Zároveň vieme, že nemáme na to zvýšiť príspevok plošne tak, aby to rodičia reálne pocítili. V tomto volebnom období sme opäť umožnili rodičom si bez obmedzení privyrábať pri rodičovskom príspevky, ale to je pomoc len pre ľudí s povolaním, v ktorom sa to dá. Chýba ucelené riešenie.

Preto chceme ponúknuť rodičom možnosť – ak sa rozhodnú poberať príspevok kratšie (napríklad do 2 rokov dieťaťa), môžeme im mesačnú sumu zvýšiť o polovicu. 300 EUR stále nie je nič lukratívne, ale mladým pracujúcim rodinám by výrazne pomohlo. Podobne to funguje napríklad v Českej republike.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak to má mať zmysel, musíme vyriešiť ďalší problém. Dnes majú rodičia malých detí, ktorí chcú pracovať čo i len na čiastočný úväzok, na výber len medzi drahými súkromnými jaslami, ak tie vôbec sú (mimo veľkých miest ani nie) a drahými tetami opatrovateľkami. Aj keď škôlky môžu teoreticky brať deti už od 2 rokov, robia to nerady, osobitne ak si môžu vyberať. Ani deti od troch rokov nemajú garantované miesto a poľahky sa môže stať, že nenájdete škôlku v mieste bydliska.

To chceme zmeniť. Navrhneme, aby samosprávy, ktoré zriaďujú škôlky, mali zákonnú povinnosť zabezpečiť starostlivosť o dieťa od dvoch rokov, ak o to rodič požiada. Môže to byť v obecnej škôlke či jasliach, ale aj preplatením nákladov u súkromníka. Takúto povinnosť zaviedlo v ostatných rokoch aj predtým konzervatívne Nemecko. Už dnes majú takú povinnosť obce napríklad pri opatrovateľskej službe pre staršieho človeka. Nevidíme dôvod diskriminovať mladých rodičov. Samozrejme, nedá sa to spustiť zo dňa na deň. Najpravdepodobnejší scenár je okamžite zaviesť takú garanciu pre staršie deti a postupne ju znižovať až k dvom rokom. Do roku 2016 by sa to dalo stihnúť (najmä ak možno odôvodnene predpokladať, že záujem rodičov dvoj či trojročných detí nebude stopercentný, čo je samozrejme úplne v poriadku).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zároveň chceme začať testovať aj švédsky model spojených jaslí a škôlky, ktorý umožňuje prijať už deti od jedného roka. Chceme, aby rodičia, ktorí potrebujú starostlivosť o dieťa už v tomto veku, mali k nej prístup. To vzhľadom na obmedzený počet takýchto rodín nemá význam robiť budovaním nových jaslí a preto chceme ísť cestou rozširovania kapacít škôlok. Ani táto zmena však nebude jednoduchá a preto ju musíme zavádzať postupne.

Kľúčová otázka znie - dá sa toto celé zaplatiť? Do veľkej miery ide o inteligentnejšie, účelnejšie a pružnejšie použitie existujúcich peňazí. Skrátený rodičovský príspevok nebude stáť v zásade nič, peniaze na prevádzku škôlok majú obce zaručené už dnes na každé dieťa, ktoré do nich chodí, len ich niekedy používajú aj na iné ciele... a takto by sa dalo pokračovať. Najviac bude stáť dotiahnutie materskej na 1 rok a 100% čistej mzdy, ale aj to je zvládnuteľné, ak to bude prioritou nového ministra práce a sociálnych vecí. A to ešte nepočítame čo štát ušetrí – napríklad na tom, že za zamestnaných rodičov platí odvody spolu s nimi ich zamestnávateľ na rozdiel od rodičov na materskej či rodičovskom príspevku, kde za nich platí štát. Aj preto som rád, že sa tento záväzok podarilo presadiť do zoznamu absolútnych priorít SDKÚ-DS do volieb pod názvom 4x4. Zvyšuje to šance ju presadiť v prípadných koaličných rozhovoroch.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu