FicOrbánov dom hrôzy II – ústava a toaletný papier

Autor: Miroslav Beblavý | 15.2.2012 o 16:27 | Karma článku: 11,88 | Prečítané:  2576x

Čo sa môže stať, ak na Slovensku získa Róbert Fico nadpolovičnú väčšinu poslaneckých kresiel, možno v spolupráci s „biznisovými" stranami až väčšinu ústavnú? Pozrime sa do Maďarska. Tu je druhý diel krátkeho seriálu, ako tam Viktor Orbán prevalcoval všetko, nielen ekonomiku. Predchádzajúci text nájdete tu.

Ústava, stav demokracie a občianske slobody

Nová ústava platná od 1. januára 2012 bola schválená vďaka vyše dvojtretinovej väčšine, ktorú Fidesz má v maďarskom parlamente. Podľa Sandora Szekelyho, jedného z organizátorov protestov proti ústave táto ústava podkopáva základný systém bŕzd a protiváh v maďarskom demokratickom systéme. Amnesty International tvrdí, že nová maďarská ústava môže ohroziť dodržiavanie ľudských práv. Ústava má posilniť moc premiéra Viktora Orbána a zabezpečiť jeho vplyv aj po prípadnom odvolaní cez možnosť nominovať svojich ľudí do viacerých vedúcich úradníckych a kontrolných funkcií. Zároveň ústavný súd stratí právo posudzovať fiškálnu a daňovú legislatívu (rozhodovať o týchto veciach budú môcť len keď verejný dlh prekročí 50 % HDP). Priamo do ústavy bolo navyše vložených mnoho rozhodnutí, ktoré sú v iných krajinách predmetom normálnych zákonov a tak sa v podstate zablokovala akákoľvek možnosť ich zmeny v budúcnosti (keďže na zmenu ústavy sú potrebné 2/3 hlasov).

Právo na slobodné zhromažďovanie je neotrasiteľná samozrejmosť. Do momentu, kedy nezačne byť obmedzované technickými prekážkami. Pozrite sa, ako vyzerá v Budapešť po tom, ako vedenie mesta prebral človek blízky vládnuceho Fideszu. Na oslavu revolúcie si Fidesz a mesto vyárendovali plochy v Budapešti tak, že nik iný o veľkosti viac ako 5000 ľudí demonštrovať prakticky nemohol. Ak by to nestačilo, rezervácia plochy pre vládnu stranu platí  na rok vopred.


Sto tisíc ľudí na námestiach demonštrujúcich minulý rok proti novej ústave? Ani takéto občianske vzopätie vládu Fideszu neohrozilo. Ignorácia sa stáva pracovnou metódou. Európska únia kritizuje Maďarsko za kontroverznú ústavu. Na kritiku sa ale Orbánovi najlepšie osvedčila stratégia nekomunikovať. Kritika z Európskej komisie, listy od Jose Manuela Barrosa, kritika od Hillary Clintonovej, kritika z Nemecka, Francúzska ostáva ignorovaná a v Maďarsku si to pre vlastné potreby nazývajú orbánofóbiou. 


Súdnictvo

Jedným z dôsledkov politiky Viktora Orbána sú právne kroky Európskej komisie voči Maďarsku kvôli maďarskému zákonu o centrálnej banke a tiež postupu voči maďarskému súdnictvu. V oblasti súdnictva Jose Manuel Barosso, predseda Európskej  komisie,  kritizoval dva body, ktoré schválila Orbánova vláda. Prvým z nich je návrh na zníženie dôchodkového veku sudcov zo 70 na 62 a druhým dáva Orbánovej vláde kontrolu nad agentúrou zodpovednou za ochranu údajov o maďarských občanoch. Prvý z týchto krokov má za cieľ odstrániť zo súdov starších sudcov. Predstavitelia Európskej komisie vyjadrili znepokojenie nad týmito krokmi Orbánovej vlády, ktoré majú za cieľ upevnenie ich politickej moci.


Za vlády Fideszu sa významne zasahuje do právomoci ústavného súdnictva. Ústavnému súdu sú znižované právomoci a sudcami sa stávajú ľudia blízki vládnucej strane. Dvaja noví členovia ústavného súdu sú zároveň členmi a bývalými verejnými funkcionármi strany. 


V rámci reformy súdnictva vznikol Národný sudcovský úrad (National Judiciary Office). Tento má za úlohu menovať sudcov a určovať jednotlivé prípady konkrétnym súdom. Náhodou sa predsedkyňou tohto novovzniknutého orgánu stala manželka poslanca európskeho parlamentu za stranu Fidesz. Vo svojej funkcii ostane minimálne deväť rokov a v podstate samojediná rozhoduje o menovaní nových sudcov (to by sa Harabín určite rád inšpiroval). Podobne môžete hádať, členom ktorej strany je súčasný generálny prokurátor. (Zdroj)

Ak sa Vám tento blog páčil, môžete ho podporiť na pošli na vybrali.sme.sk

Prvý diel o FicOrbánovom dome hrôzy môžete nájsť tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zlatá Zuzana nie je zo skla. Trafí takmer všetko, čo sa hýbe

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.

Cynická obluda: Slováci a referendum

Deťom nepatria do rúk zápalky, nedospelým občanom referendum.


Už ste čítali?