Rádio Jerevan a Dušan Čaplovič

Autor: Miroslav Beblavý | 5.4.2012 o 16:07 | (upravené 5.4.2012 o 17:22) Karma článku: 16,60 | Prečítané:  13097x

Obľúbený slovenský vtip hovorí: „Otázka: Je pravda, že v Moskve rozdali 100 Mercedesov? Rádio Jerevan: V princípe áno. Len to neboli Mercedesy ale Žigulíky, nebolo ich 100, ale 10 a nerozdali ich, ale ukradli."   Dušan Čaplovič, minister školstva, vyhlásil: "Je to odvážne, ale urobím to, čo urobili Nemci. Na gymnáziá pôjdu žiaci, ktorí budú mať priemer v ročníkoch 6. až 9. - 1,5. Ostatní sa musia uchádzať o iné veci... A preto sú [Nemci] úspešní." Ako teda naozaj funguje príjímanie na nemecké gymnáziá?

Nechajme bokom fakt, že nemecký vzdelávací systém v oblasti základného vzdelávania nie je považovaný za veľmi dobrý a napríklad medzinárodné porovnania PISA ukázali to, že napriek vynakladaniu omnoho väčšieho objemu peňazí nemeckí žiaci v 15 rokoch sú na tom len o niečo lepšie ako slovenskí (a pred nimi sú napríklad aj Poliaci či Estónci). Cieľom tohto blogu nie je polemizovať s tým, v čom môže byť Nemecko našim vzorom, ale poskytnúť fakty pre tých, ktorých zaujíma, ako to v Nemecku funguje s prijímaním na gymnáziá.

Ako je to naozaj v Nemecku?

Nemecký systém vzdelávania nie je jeden systém, ale šestnásť rôznych krajinských systémov. Centrálna správa federálnou vládou je obmedzená na reguláciu a koordináciu profesijnej prípravy, výskumu, rozvoja VŠ a štipendií. Školstvo riadia krajinské orgány a úrady, federálna vláda ich činnosť koordinuje a vytvára spoločný rámec. Krajinské školské systémy majú spoločnú: dĺžku povinnej školskej dochádzky, zabezpečovanie nadväznosti stupňov vzdelávania, označovanie vzdelávacích zariadení, vzájomné uznávanie vysvedčení a systém známkovania.

V Nemecku začínajú deti na gymnáziu po skončení našej štvrtej triedy (niekde šiestej) vo veku približne desať rokov. Následne sa rozhoduje (nastavenia sú rôzne, viac info v tabuľke) o ďalšom, sekundárnom vzdelávaní. Žiaci sa vtedy delia na tri "prúdy" (s odchýlkami v závislosti od spolkovej krajiny):

  • hlavná škola - Hauptschule (5 - 6 rokov);
  • reálna škola - Realschule (6 rokov);
  • gymnázium - (9 rokov).

Typicky majú budúci malí gymnazisti na konci štvrtého ročníka základnej školy dosahovať priemer do 2,33 z nemčiny, matematiky a tretieho, všeobecnovzdelávacieho predmetu. Takéto priemerovanie má ale spravidla len signalizačnú funkciu a rozhodovanie je na rodičoch. Aj v Nemecku je živá debata o tom, či je takéto delenie správne, a či sa má o budúcnosti školáka rozhodovať v takom skorom veku. Prestupy do iného vyučovacieho "prúdu" ale nie sú vylúčené ani po rozdelení v štvrtom ročníku základnej školy.

Pozrite si prehľad požiadaviek pri prestupe zo základnej školy (spracované v tabuľke) na gymnázium v jednotlivých spolkových krajinách v Nemecku. Školy plnia odporúčaciu funkciu, rozhodnutie je takmer vždy na rodičoch.

Príklad Brémy: Podľa tabuľky má škola vydávať odporúčania na prestup žiakov. V skutočnosti je voľba na rodičoch. Tí sa môžu slobodne rozhodnúť, akú školu pre svojho potomka preferujú. Len v prípade, ak sa rodičia o osud dieťaťa nezaujímajú a nestretnú sa so školským poradcom, odporúčanie pre dieťa vydá škola. Gymnáziá potom usporiadavajú viackolové príjímacie konania, v ktorých naberajú žiakov (podľa preferencie rodičov) do dosiahnutia plnej kapacity. Na gymnázium sa teda žiak nedostane len v prípade, ak sú kapacity v Brémach naplnené. Pre viac informácií - detailná brožúra (pdf) popisujúca prestup na gymnázium.

Príklad Sasko: Sasko má jeden z najprísnejších systémov pre prijatie na gymnázium. Žiaci, štvrtáci, dostanú na základe svojich výsledkov odporúčanie, či majú prejsť v ďalšom vzdelávaní na gymnázium, alebo tzv. Mittelschule. Ak s odporúčanim školy rodičia nesúhlasia, žiak požiada o kvalifikačnú skúšku (Eignungsprüfung). Po jej úspešnom zložení je cesta na gymnázium voľná. Viac informácií o prestupe na gymnáziá v Sasku tu.

Štát

Dochádzka na prvom stupni

 

Proces

Bádensko - Wurtembersko

4 roky

Odporúčanie školy pri prestupe po prvej polovici 4. triedy. Priemer nemčiny a matematiky nesmie prekročiť 3 pri Realschule, pri gymnáziách musí byť pod 2,5. Testy na nižších stupňoch sú umožnené. ( www.bw.schule.de ).

Bavorsko

4 roky

Priemer z nemčiny, matematiky a predmetu domáce a odborné znalosti - 2,33 pri gymnáziách ( www.stmuk.bayern.de ).

Berlín

6 rokov

Po šiestich rokoch základnej školy vyberajú rodičia školu na prestup, pri gymnáziách je požadovaný celkový priemer do 2,2 a na Realschule od 2,8 do 3,2. Existuje tu šesťmesačná skúšobná doba pre ďalšiu zmenu školského zariadenia. ( www.berlin.de / sen / BWF /).

Brandenbursko

6 rokov

Základná škola dodáva odporúčanie pri prechode na gymnázium, priemer do 2,33 (nemčina, matematika a prvý cudzí jazyk). (www.bildung-brandenburg.de ).

Brémy

4 roky

Základná škola vydáva odporúčanie (nemčina a matematika). (www.bildung.bremen.de ).

Hamburg

4 roky

Celkový priemer 3,0 na Realschule a 2,5 na gymnázium. (www.bbs.hamburg.de ).

Hessensko

4 roky

Základná škola dodáva odporúčanie, rodičia si vyberajú z ponúkaných typov škôl - aj 8 ročných gymnázií. (www.kultusministerium.hessen.de ).

Mecklenbursko - západné Pomoransko

4 roky

Rozhodnutie je na rodičoch. ( www.kultus-mv.de ).

Dolné Sasko

4 roky

Rozhodnutie je na rodičoch, študenti dostávajú od základnej školy odporúčanie pre ďalšie štúdium. Nenašiel som nič o priemere. (www.mk.niedersachsen.de).

Severné Porýnie - Vestfálsko

4 roky

Odporúčanie školy pri prestupe, nič o priemere. ( www.bildungsportal.nrw.de ).

Porýnie - Falcko

4 roky

Rodičia rozhodujú,  dostávajú odporúčanie od školy na presun žiaka po vykonaní skúšky po 12 a pol roku života ( www.bildung-rp.de ).

Sársko

4 roky

Rodičia rozhodujú na základe navštívenia strednej školy ( www.bildung.saarland.de ).

Sasko

4 roky

Základná škola dáva odporúčanie na  štúdium na gymnáziu od roku 2010/2011 na základe požadovanej priemernej klasifikácie v štúdiu na úrovni priemeru 2,0 v predmetoch nemecký jazyk, matematika a sociálna výchova ( www.sachsenmachtschule.de For schule.de ).

Sasko - Anhaldtsko

4 roky

Rozhodujú rodičia, pre gymnázium a Sekundarschule je predpokladom na prijatie skúška ( www.bildung-lsa.de ).

Šlezvicko - Holštajnsko

4 roky

Rodičia rozhodujú, po konzultácii so školou dostanú odporúčanie, ktoré je použiteľné na všetkých školách s výnimkou osemročných gymnázií. ( www.lernnetz-sh.de ).

Durínsko

4 roky

Odporúčanie na prechod na gymnázium dáva základná škola, kde je potrebné minimálne hodnotenie „dobrý" z nemeckého jazyka, matematiky, vlastivedných a sociálnych štúdií. Ak nie je dosiahnutá kvalifikačná skúška, študenti môžu ísť do Regelschule alebo na osemročné gymnázium. ( www.thueringen.de / en / tkm ).

Poznámka: za spoluprácu pri príprave ďakujem Karolíne Koščovej a Vincentovi Bujňákovi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zlatá Zuzana nie je zo skla. Trafí takmer všetko, čo sa hýbe

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.


Už ste čítali?