Keď štát nechce vaše peniaze

Autor: Miroslav Beblavý | 15.6.2012 o 12:52 | (upravené 15.6.2012 o 12:59) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  1915x

Pri kauze zlatých padákov som si spomenul na súvisiaci problém a to je otázka odmietnutia / vrátenia platov a odmien zo strany verejne činných osôb. Ide napríklad o situáciu, keď je niekto zároveň poslanec a starosta a chce si nechať len jeden plat, aby verejnosti ukázal, že to nekumuluje kvôli peniazom. Alebo niekto dostane zlatý padák alebo kontroverznú odmenu a chce sa ich vzdať. Znie to jednoducho. No nie vždy to tak je. Často som sa stretol s argumentom, že sa to právne nedá. Preto to dotyčný radšej dá na charitu. Z mojho pohľadu to veľmi dobré riešenie nie je. Charitatívna činnosť je síce vec ušľachtilá a je to určitý signál, ale daňovníkom je to platné ako mŕtvemu zimník. Peniaze sú tak či tak fuč.

Preto som sa rozhodol preskúmať, či je to naozaj tak. A tu sú výsledky. Sú dve možnosti:

1/ politik / úradník / manažér sa chce niečoho vzdať ešte pred vyplatením

Ak je to niečo dané zmluvou a nie zákonným nárokom, tak je vec jednoduchá. Po vzájomnej dohode zmeníte zmluvu, prípadne sa zmluvného nároku vzdáte a vec je vybavená. Príklad: manažér štátnej akciovej spoločnosti, ktorému ešte nebol fyzicky poslaný na účet zlatý padák či odmena.

Problém nastáva, ak na danú vec máte zákonný nárok. Ide napríklad o plat - u poslancov či županov je priamo uvedený v zákone, pri starostoch má určité minimá a maximá (poznámka: nemožnosť vzdať sa odmien sa netýka obecných a župných poslancov, keďže tie nie sú platom, resp. mzdou v zmysle ustanovení Zákonníka práce).

Ale aj v každej inej funkcii je nárok na mzdu. Na Slovensku by nemohli existovať tzv. dollar-a-year managers, úspešní a bohatí ľudia, ktorí išli v USA pracovať pre štát počas vojny za dolár ročne, aby ukázali svoje vlastenectvo. Pracovné právo totiž v mene ochrany zamestnanca neumožňuje sa platu vzdať. Ako uvidíme, cela vec je riešiteľná - ale až vracaním každomesačného platu a ešte aj to nie veľmi jednoducho.

2/ politik / úradník / manažér sa chce niečoho vzdať až po výplate

Pri výplate sa štandardne strhnú preddavky na daň a odvody. Zvyšok, ktorý pristane na účte, sa nedá len tak poslať späť. Štátne inštitúcie musia väčšinou konať v limitoch zákona, ktorý na to priamo nemyslí. Dá sa však urobiť nasledovné: zákon č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy umožňuje darovať štátnym rozpočtovým a príspevkovým organizáciam, medzi ktoré patrí aj ministerstvo financií, dar. Taký dar nemusí dávať len kajajúci sa hriešnik, ale aj niekto, kto chce prispieť napríklad na zníženie štátneho dlhu.

Túto informáciu poskytol na konci novembra 2009 vtedajší hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál: „V prípade seriózneho záujmu je možné obrátiť sa na ministerstvo financií, dar poputuje na špeciálne konto spravované rezortom a použitý bude len na zníženie dlhu." Šmál zároveň dodal, že zatiaľ sa nenašiel nikto, kto by chcel takto pomôcť svojej vlasti.

Keď sme však postupne volali na ministerstvo, štátnu pokladnicu a aj Agentúre na riadenie dlhu a likvidity, úradníci nám konkrétne číslo nevedeli poskytnúť. Rovnakú skúsenosť mala aj novinárka v roku 2009.

Pomôcť štátu možno takýmto spôsobom napríklad v Česku a USA, kde na rozdiel od Slovenska je konkrétne číslo účtu zverejnené na webových stránkach ústredných orgánov štátnej správy. V Spojených štátoch sa za posledný finančný rok takto podarilo podľa agentúry Reuters získať od ľudí viac ako tri milióny dolárov. V Českej republike je číslo dostupné na stránke tamojšieho ministerstva financií: „Číslo účtu rezervního fondu Ministerstva financí u ČNB, na který je možno poslat dar na snížení státního dluhu ČR, je: 123-3328001/0710. Do zprávy pro příjemce napište: dar na snížení státního dluhu ČR."

Závery:

  • Ministerstvo financií SR by mohlo ten darovací učet aj naozaj zriadiť, prípadne ho dať na web,
  • My (poslanci) by sme mali zvážiť zmenu zákona tak, aby sa určité skupiny (ústavní činitelia, manažéri štátnych podnikov) mohli vzdať platu aj vopred, ak ho nechcú poberať.

P.S. Tento blog nerieši otázku, ktorý činiteľ má alebo nemá aké platy či odmeny poberať. Jednak preto, že to je na samostatnú a dosť komplikovanú debatu a jednak preto, že k tomu sa už v ostatných dňoch všetci vrátane súdruha Žinčiču aj vyjadrili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zlatá Zuzana nie je zo skla. Trafí takmer všetko, čo sa hýbe

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.


Už ste čítali?