Sociálna politika - zadarmo a po slovensky

Autor: Miroslav Beblavý | 4.10.2012 o 16:30 | Karma článku: 8,11 | Prečítané:  3141x

Už roky sa po svete šíri trend online vzdelávania zadarmo - od krátkych videí Khan Academy až po oficiálne predmety špičkových svetových univerzít, ktoré ponúka napríklad Coursera. Na Slovensku sme však zatiaľ väčšinou skôr svedkami uzavretých e-learningov pre úzke skupiny. Lastovičky sa však už objavujú - slovenským pilotným projektom je Univerzita pre moderné Slovensko. K nej sa postupne pridávajú slovenské a české preklady zahraničných projektov, napríklad v podobe titulkov k videám z dielne spomínanej Khan Academy alebo americkej Mises Academy. Objavili sa aj aj preklady samotných vzdelávacích textov napríklad od CISCO Networking Academy, ktoré sa venujú oblasti sieťových médií a technológií.

Môj osobný, experimentálny príspevok do žánru sa venuje sociálnej politike. Pred niekoľkými rokmi som napísal učebnicu, ktorá sa snažila vysvetliť kľúčové otázky sociálnej politiky ľuďom, ktorí sa jej síce nevenujú hĺbkovo, no chcú jej rozumieť. Dôchodky, práca či rodinná politika sú jedny z najčastejších tém v debatách o politike, no často v nich chýbajú fakty či pohľad na obe strany tej istej mince.

Rozhodol som sa preto zmeniť tlačenú učebnicu o sociálnej politike na online učebnicu pre všetkých. Každý si môže tieto texty zadarmo pozrieť, a ak má záujem, získa tak informácie o teoretických a praktických aspektoch sociálnej politiky. Projekt nájdete na adrese: www.socialnapolitika.eu.

Táto online učebnica sociálnej politiky má dva hlavné ciele.

V prvom rade funguje ako nová učebná pomôcka pre študentov, ktorá je na rozdiel od tlačenej verzie „živá" - do textov dopĺňame informácie a dáta pravidelne aktualizujeme. Webová platforma nám tiež dáva možnosť rozširovať text o ďalšie zdroje, videá, alebo externé odkazy, ktoré (dúfam) dokážu spraviť učenie pre študentov atraktívnejšie.

Druhým cieľom bolo vytvoriť neziskový projekt, ktorý by sprístupnil každému so záujmom o veci týkajúce sa sociálnej politiky informácie analyzované do hĺbky, ale zároveň podané zrozumiteľným a prístupným spôsobom. Texty odkazujú aj na zdroje pre ďalšie samo-štúdium.

Online učebnica je zatiaľ rozdelená do ôsmich kapitol: definícia a vývoj sociálnej politiky, zamestnanosť, chudoba a sociálne vylúčenie, zdravotné postihnutie, staroba a dôchodky, rodinná politika, rodová rovnosť a vplyv Európskej únie na sociálnu politiku. Každá z týchto kapitol ponúka možnosť zoznámiť sa s témou aj pre úplných laikov, no napríklad aj pre novinárov, verejných zamestnancov alebo kohokoľvek iného, kto už s týmito témami má skúsenosti a chcel by sa o nich dozvedieť viac.

Projekt www.socialnapolitika.eu je zatiaľ v skúšobnej verzii, ale máme záujem ho rozširovať. V budúcnosti plánujeme okrem dlhších kapitol doplniť aj kratšie tematické sekcie zamerané na konkrétny problém alebo aspekt. Zároveň je našim cieľom dať na stránku aj videá prednášok alebo relevantných a zaujímavých textov a odkazov, ktoré by rozširovali možnosti získať informácie o verejnej politike. Ak by ste chceli projektu pomôcť - napríklad trochou práce či nápadom, napíšte nám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zlatá Zuzana nie je zo skla. Trafí takmer všetko, čo sa hýbe

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.


Už ste čítali?