reklama

Ako vybrať prezidenta

Pôvodne som sa nechcel zapájať do diskusie o hľadaní pravicového prezidentského kandidáta. Cítim však tlak niektorých politických kolegov, aby sa celá vec už v najbližších týždňoch uzavrela na úrovni straníckych grémií. To by bola veľká chyba minimálne z troch dôvodov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Po prvé, „klasický" establishmentový kandidát z lona niektorej štandardnej strany by mal dnes len malú šancu poraziť Roberta Fica (či jeho nominanta).
Po druhé, takýto prístup by občanom poslal signál, že pravica sa nepoučila a myslí si, že ak dá voličovi na výber medzi „nič moc, ale náš" a „smeráckym prúserom", tak pravicoví voliči zrazia opätky.
Po tretie, ukázalo by sa, že štandardné pravicové strany ako jediné ešte nepochopili, že volebná politika sa musí začínať nie od toho, kto má najlepšiu pozíciu v ktorej strane, ale od toho, kto má najsilnejšie postavenie u voliča.
Na tomto všetkom sa už zhodli viacerí politici aj komentátori. Nezodpovedanou otázkou je, ako to urobiť inak - keďže silných kandidátov nie sú plné ulice.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odpoveďou je podľa mňa spýtať sa na meno kandidáta samotných pravicových voličov. Ak by oni rozhodovali, vyberú zo zoznamu meno s najvyššou šancou na úspech. Čo je ešte dôležitejšie, takýto prístup by do súťaže mohol prilákať kandidátov, ktorí majú dobrý vzťah s občanmi, ale nie až taký úzky vzťah s politickými stranami.

V princípe možno vôľu občanov zisťovať tromi možnosťami - cez tazkvané otvorené primárky, prieskumom verejnej mienky alebo cez zbieranie podpisov.
Z týchto troch spôsobov sú otvorené primárky najťažšie manipulovateľné, najviac mobilizujúce pre voličov a najviac posilňujúce v očiach verejnosti víťazného kandidáta. Preto ich už pred mesiacom spomenula aj Lucia Žitňanská.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemyslím primárky na americký spôsob, kde sa ich zúčastňujú len registrovaní voliči danej strany. Nemyslím ani primárky na doterajší SDKÚ spôsob, kde hlasujú len členovia strany, teda pár tisíc ľudí.
Myslím primárky na taliansky alebo francúzsky spôsob. V Taliansku počas ostatného desaťročia vyskúšali ľavicové aj pravicové strany otvorené primárky na primátorov, županov i kandidáta na premiéra. Vo Francúzsku ľavica vyskúšala otvorené primárky pri výbere prezidentského kandidáta tento rok.
Uvedený typ primárok spája, že v nich môže:
-kandidovať každý politik, ktorý je členom alebo nominantom niektorej zo strán, ktoré primárky organizujú
-hlasovať každý volič, ktorý vyhlási, že je sympatizantom niektorého z kandidátov a zaplatí poplatok za účasť (väčšinu 1 Euro)
V oboch krajinách primárky väčšinou pritiahli 5-10% všetkých oprávnených voličov, teda 15-30% reálnych voličov danej strany či zoskupenia (berúc do úvahy rozdelenie politického spektra a nižšiu ako 100%nú volebnú účasť).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na Slovensku by tak primárky mohli pritiahnuť 200 - 400 000 voličov pravice. Aj 100 000 účastníkov by predstavovalo na naše pomery výraznú demonštráciu akcieschopnosti a záujmu o politiku.
Primárky by zároveň boli tým najlepším spôsobom, ako spojiť nielen SDKÚ, KDH a Most-Híd, ale aj SaS a možno OĽaNO a lipšicovcov. Ak by sa raz projekt spustil s jasnými a dôveryhodnými pravidlami, jednotlivým stranám by sa ťažko vysvetľovalo, prečo nechcú do neho vstúpiť. Spoločná organizácia by zároveň bola tou najlepšou prevenciou pred podvodmi a spochybňovaním.

Najväčším otáznikom nad primárkami je totiž možnosť manipulácie. Na to však existujú aspoň tri odpovede.
V prvom rade - otvorené primárky sú najťažšie manipulovateľná forma hľadania kandidáta (porovnajte to napríklad so zbieraním podpisov či prieskumami).
V druhom rade - ak to zvládli v južnom Taliansku s ešte vyššou korupciou a mafianizáciou, mohli by sme to zvládnuť aj my.
V treťom rade - pri normálnej účasti je ovplyvnenie výsledku volieb veľmi ťažké a bez odhalenia nemožné (nie je možné zaplatiť 10, 20 alebo 50 000 ľudí bez toho, aby o tom médiá celé týždne nepísali).
Ak by to skúsil Robert Fico, urobil by pravici najväčšiu reklamu, aká sa dá.
Ak by to skúsil niektorý z účastníkov, sám by sa tak odstavil.
Politická, ale nie právna záväznosť výsledku totiž znamená, že podvodný a nelegitímný výsledok by nemal takmer žiadnu hodnotu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Múdre" hlavy v médiách hovoria, že prezidentom bude Robert Fico alebo ten, koho si vyberie. Ja si spolu s klasikom myslím, že predpovede sú vec veľmi ošemetná, osobitne, ak sa týkajú budúcnosti. V každom prípade nemáme čo stratiť, ale môžeme veľa získať. Skúsme nájsť kandidáta, ktorý bude dôstojným prezidentom a na rozdiel od doterajších kandidátov pravice sa do paláca dokáže aj prebojovať.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu