Čaplovič, Blanár a Tomáš: neklamte učiteľov

Autor: Miroslav Beblavý | 20.3.2013 o 13:39 | (upravené 20.3.2013 o 14:38) Karma článku: 23,90 | Prečítané:  6815x

Neplánoval som napísať tento blog, ale nemám rád, keď si niekto myslí, že bude klamať v priamom prenose a ešte mu to prejde.

Včera parlament schválil zákon, ktorým opäť umožnil zriaďovateľom presúvať peniaze medzi školami a v rámci škôl z miezd na prevádzku (v decembri vláda túto možnosť zrušila ako ústupok učiteľom v štrajku). Minister Čaplovič, hovorca premiéra Erik Tomáš aj samotný predkladateľ návrhu poslanec Blanár v tejto súvislosti neuveriteľným spôsobom klamú a zavádzajú učiteľov a verejnosť.

Takže len pre poriadok. Tu sú fakty pre tých, ktorých fakty zaujímajú:

  • Zákon je výsmechom učiteľom aj parlamentu. To, čo vláda v decembri s veľkou pompou schválila ako ústupok učiteľom a čo Čaplovič v januári / februári s rovnakou veľkou pompou odmietol zmeniť, sa zrazu zmení v marci pozmeňovacím návrhom obyčajného poslanca k úplne inému zákonu bez akejkoľvek debaty či prerokovania v príslušnom parlamentnom výbore.
  • Zákon negarantuje použitie peňazí určených na mzdy len na mzdy. Zákon umožňuje presunutie prostriedkov z miezd do prevádzky a to bez obmedzenia. Keď zákon hovorí o „výnimočných prípadoch“, neznamená to vôbec nič, lebo využitie výnimočného prípadu obmedzuje na akýkoľvek návrh riaditeľa a súhlas zriaďovateľa. Zákon umožňuje z mzdových peňazí financovať nielen havárie, ale aj bežnú prevádzku a učebné pomôcky.
  • Zákon negarantuje použitie peňazí pre školu, ktorá si ich zarobila. Zriaďovateľ môže v roku 2013 5% mzdových prostriedkov a 20% prevádzkových prostriedkov škole zobrať a dať inej škole.
  • Spolu tieto dve ustanovenia znamenajú návrat k predchádzajúcemu systému, kde zriaďovatelia mohli presúvať peniaze medzi školami a nedať učiteľom na mzdách všetko, čo im patrí. Konkrétne: predstavte si školu, ktorá dostane pridelených normatívne 1 000 000 EUR na mzdy a 500 000 EUR na prevádzku. Zriaďovateľ jej zákonne vezme 50 000 EUR z mzdového balíka a 100 000 EUR z prevádzkového balíka. Zostane 950 000 EUR na mzdy a 400 000 EUR na prevádzku. Ak však prevádzka školy stojí 480 000 EUR, riaditeľ je nahratý. Keby dostal plný normatív, tak zaplatí bez problémov prevádzku z prevádzkového normatívu a mzdy zo mzdového – má teda 1 000 000 EUR na mzdy. Takto príde pokorne poprosiť zriaďovateľa, či mu neumožní presunúť 80 000 EUR z miezd do prevádzky, aby škola nezmrzla. Výsledok: na mzdy zostane 870 000 EUR (teda príde o 13% miezd) a prevádzka dostane 480 000 EUR, ktoré potrebuje.
  • Zákon nie je dočasný ani prechodný, bude platný až dovtedy, kým parlament neprijme nový zákon.
  • Konkrétne percentá sú garantované len na rok 2013, pre ďalšie roky už to bude jednostranné rozhodnutie ministerstva. Takže tam už bude možné úplne všetko.

P.S. Aby ste ma nepochopili zle: vláda sa môže rozhodnúť, že chce nechať zriaďovateľom právomoc rozdeľovať peniaze medzi školy, ako sa im zachce. Len to musí:

  • pravdivo a otvorene povedať a zdôvodniť a prijať za to politickú zodpovednosť,
  • nesľubovať učiteľom pravý opak,
  • neklamať o tom, čo práve spravila.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan nedal Kiskovi na výber. Oznámil mu, kedy končí

Minister školstva za SNS chce skončiť vo funkcii až k 31. augustu. Premiér Fico naťahovanie času nekomentoval.

KOMENTÁRE

Macron chystá veľký trik

Koniec východoeurópskych zamestnancov je Macronov cukrík voličom.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?