Čaplovič, Blanár a Tomáš: neklamte učiteľov

Autor: Miroslav Beblavý | 20.3.2013 o 13:39 | (upravené 20.3.2013 o 14:38) Karma článku: 23,90 | Prečítané:  6962x

Neplánoval som napísať tento blog, ale nemám rád, keď si niekto myslí, že bude klamať v priamom prenose a ešte mu to prejde.

Včera parlament schválil zákon, ktorým opäť umožnil zriaďovateľom presúvať peniaze medzi školami a v rámci škôl z miezd na prevádzku (v decembri vláda túto možnosť zrušila ako ústupok učiteľom v štrajku). Minister Čaplovič, hovorca premiéra Erik Tomáš aj samotný predkladateľ návrhu poslanec Blanár v tejto súvislosti neuveriteľným spôsobom klamú a zavádzajú učiteľov a verejnosť.

Takže len pre poriadok. Tu sú fakty pre tých, ktorých fakty zaujímajú:

  • Zákon je výsmechom učiteľom aj parlamentu. To, čo vláda v decembri s veľkou pompou schválila ako ústupok učiteľom a čo Čaplovič v januári / februári s rovnakou veľkou pompou odmietol zmeniť, sa zrazu zmení v marci pozmeňovacím návrhom obyčajného poslanca k úplne inému zákonu bez akejkoľvek debaty či prerokovania v príslušnom parlamentnom výbore.
  • Zákon negarantuje použitie peňazí určených na mzdy len na mzdy. Zákon umožňuje presunutie prostriedkov z miezd do prevádzky a to bez obmedzenia. Keď zákon hovorí o „výnimočných prípadoch“, neznamená to vôbec nič, lebo využitie výnimočného prípadu obmedzuje na akýkoľvek návrh riaditeľa a súhlas zriaďovateľa. Zákon umožňuje z mzdových peňazí financovať nielen havárie, ale aj bežnú prevádzku a učebné pomôcky.
  • Zákon negarantuje použitie peňazí pre školu, ktorá si ich zarobila. Zriaďovateľ môže v roku 2013 5% mzdových prostriedkov a 20% prevádzkových prostriedkov škole zobrať a dať inej škole.
  • Spolu tieto dve ustanovenia znamenajú návrat k predchádzajúcemu systému, kde zriaďovatelia mohli presúvať peniaze medzi školami a nedať učiteľom na mzdách všetko, čo im patrí. Konkrétne: predstavte si školu, ktorá dostane pridelených normatívne 1 000 000 EUR na mzdy a 500 000 EUR na prevádzku. Zriaďovateľ jej zákonne vezme 50 000 EUR z mzdového balíka a 100 000 EUR z prevádzkového balíka. Zostane 950 000 EUR na mzdy a 400 000 EUR na prevádzku. Ak však prevádzka školy stojí 480 000 EUR, riaditeľ je nahratý. Keby dostal plný normatív, tak zaplatí bez problémov prevádzku z prevádzkového normatívu a mzdy zo mzdového – má teda 1 000 000 EUR na mzdy. Takto príde pokorne poprosiť zriaďovateľa, či mu neumožní presunúť 80 000 EUR z miezd do prevádzky, aby škola nezmrzla. Výsledok: na mzdy zostane 870 000 EUR (teda príde o 13% miezd) a prevádzka dostane 480 000 EUR, ktoré potrebuje.
  • Zákon nie je dočasný ani prechodný, bude platný až dovtedy, kým parlament neprijme nový zákon.
  • Konkrétne percentá sú garantované len na rok 2013, pre ďalšie roky už to bude jednostranné rozhodnutie ministerstva. Takže tam už bude možné úplne všetko.

P.S. Aby ste ma nepochopili zle: vláda sa môže rozhodnúť, že chce nechať zriaďovateľom právomoc rozdeľovať peniaze medzi školy, ako sa im zachce. Len to musí:

  • pravdivo a otvorene povedať a zdôvodniť a prijať za to politickú zodpovednosť,
  • nesľubovať učiteľom pravý opak,
  • neklamať o tom, čo práve spravila.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pacientovi operoval nesprávne koleno, v nemocnici pracuje aj dva roky po zákroku

Nitrianska nemocnica dostala za zbabranú operáciu pokutu osemtisíc eur.

Zlatá Zuzana nie je zo skla. Trafí takmer všetko, čo sa hýbe

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.


Už ste čítali?