Ako ďalej s majetkovými priznaniami, keď SMER nedodržal slovo?

Autor: Miroslav Beblavý | 16.8.2013 o 15:33 | (upravené 16.8.2013 o 15:50) Karma článku: 15,40 | Prečítané:  1117x

Majetkové priznania verejných funkcionárov, ktoré podávajú podľa ústavného zákona o konflikte záujmov dnes predstavujú jediný spôsob, akým sa môže verejnosť dozvedieť podrobnosti o majetku premiéra, ministrov, poslancov, sudcov Ústavného súdu, ale aj županov či primátorov a starostov. Potreba dôslednej verejnej kontroly je zrejmá napríklad aj z toho, že tento rok si svoju povinnosť podať majetkové priznanie včas nesplnilo až 51 funkcionárov, z toho 48 ich nepodalo vôbec.

Ústavný zákon má však v súčasnom znení viacero dier, ľahko sa obchádza a jeho fungovanie takmer vždy ovplyvňujú politické tlaky.

Približne pred rokom sa zdalo, že jeho najväčšie nedostatky sa podarí opraviť. Na vzniku pracovnej skupiny pre novelizáciu ústavného zákona sa 26. septembra 2012 dohodlo poslanecké grémium. Členmi pracovnej skupiny boli okrem mňa aj poslanci Otto Brixi (Smer-SD), Gábor Gál (Most-Híd), Miroslav Kadúc (OĽaNO), Martin Poliačik (SaS), Alojz Přidal (KDH), Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS). Zasadnutí sa zúčastnili aj Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) a Róbert Madej (Smer-SD).

Výsledkom práce pracovnej skupiny je návrh novely ústavného zákona s alternatívnym znením v troch prípadoch, z ktorých podstatný je len jeden. V mene pracovnej skupiny som tento návrh predložil 11. apríla 2013 predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi.

Ako na to reagoval Smer-SD?

Na zasadnutí poslaneckého grémia 29. mája 2013 predložil Pavol Paška protinávrh, ktorý z návrhu vypustil viacero bodov. Tými zásadnými boli (i) podrobnosť majetkových priznaní a (ii) možnosť odvolať sa na Ústavný súd proti zastaveniu konania.

Keďže mi však na lepšom ústavnom zákone záleží, dohodol som sa na kompromise priamo s Pavlom Paškom. Tento kompromis predložil on ako predseda parlamentu na poslanecké grémium 4. júla 2013 s tým, že (i) podrobný opis majetku ostane, vynechá sa len jeho cena, a (ii) možnosť odvolať sa na Ústavný súd nebude pri rozhodnutí o zastavení konania v prípade nepodania majetkového priznania.

Poslanecké grémium sa následne dohodlo, že akékoľvek pripomienky k zneniu návrhu bude možné poslať do 31. júla 2013 a záverečné rokovanie zvolá predseda parlamentu na 2. augusta 2013, aby sa návrh stihol podať do posledného možného dňa - 16. augusta 2013. Ako predseda Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií som medzitým dostal mandát na to, aby som s právnikmi návrh technicky dopracoval a mal ho na 16. augusta 2013 pripravený.

Čo sa (ne)stalo neskôr

Pripomienky k návrhu neposlal nikto okrem poslanca Kadúca (tie sú drobné, skôr technického charakteru). Záverečné rokovanie tak, ako sme sa na tom dohodli, však zvolané nebolo, a to napriek úpornej snahe kontaktovať Pavla Pašku.

Čo to znamená

Smer-SD chce lepšie majetkové priznania buď oddialiť, alebo úplne zabiť - a to v rozpore so svojím sľubom z programového vyhlásenia („Vláda navrhne legislatívne opatrenia, ktorými zvýši výpovednú hodnotu majetkových priznaní verejných funkcionárov").

Už druhýkrát sa objavujú nové námietky, ktoré predtým neboli, ale aj také, o ktorých sa diskutovalo a boli jasne vysvetlené. Príkladom je námietka, že prílohou ústavného zákona má byť vzor majetkového priznania a vysvetlivky. Ak by prílohou nebol, tak by sa ním nemuseli riadiť župy, mestá a obce a vo forme právneho predpisu nižšej právnej sily (nie ústavného zákona, ale zákona) by ho mohla vládna strana kedykoľvek vykastrovať. Práve preto sú majetkové priznania upravené ústavným zákonom - aby si ho žiadna strana, koalícia, pravica či ľavica nemohli jednostranne upraviť.

Čo ďalej?

Návrh lepších majetkových priznaní je dnes pripravený na podanie. Mojou absolútnou prioritou ale je, aby bol schválený. A to bez hlasov Smeru-SD nepôjde, pretože na to treba 90 hlasov poslancov.

Preto som včera požiadal o vyjadrenie odborníkov - parlamentných úradníkov z legislatívy a informatiky. Poradil som sa, či je možné zaviesť lepšie majetkové priznania už pre rok 2014 vtedy, ak návrh podáme až na októbrovú schôdzu, t. j. do 27. septembra 2013.

Dostal som odpoveď, že je to možné len v teoretickej rovine, pretože to prináša významné riziká (legisvakačná doba, zmena IT systému). Znamená to, že návrh by sa musel schváliť ešte na začiatku decembrovej schôdze, čo je vzhľadom na prerokúvanie štátneho rozpočtu, ktoré sa v tom čase predpokladá, málo pravdepodobné. Taktiež platí, že ak vzor majetkového priznania nebude prílohou ústavného zákona tak, ako to dnes slovami podpredsedníčky Laššákovej Smer-SD deklaruje, tak zmeny nebude možné uskutočniť.

Som presvedčený, že ak sa veci robia, tak sa musia spraviť poriadne. Preto sa buď do septembra s vládnou stranou dohodneme, alebo navrhnem opozičným kolegom podanie kompromisného návrhu. Aby sa Smer-SD mohol vyfarbiť, že si nectí dohody, sľuby a ani vlastné programové vyhlásenie.

Podrobné návrhy na zlepšenie majetkových priznaní nájdete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zlatá Zuzana nie je zo skla. Trafí takmer všetko, čo sa hýbe

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.


Už ste čítali?