Minister Kažimír bagatelizuje nefunkčnú kontrolu eurofondov

Autor: Miroslav Beblavý | 14.5.2014 o 16:56 | (upravené 14.5.2014 o 23:44) Karma článku: 12,01 | Prečítané:  2447x

Pred pár dňami som mal možnosť prečítať celú 50 stranovú audítorskú správu Európskej komisie k eurofondom, ktorú minister Kažimír už 6 týždňov utajuje.

 

Európski audítori urobili jednoduchú vec:


-       skontrolovali náhodne vybranú vzorku projektov, ktorú predtým kontrolovali príslušné ministerstvá aj audítori ministerstva financií a posvätili ich
-       európski audítori vo väčšine kontrolovaných projektov našli závažné nedostatky – manipulácie pri výbere projektov, predraženie niektorých položiek v rozpočte o stovky percent, zmanipulované verejné obstarávania
-       Nejde však o tieto konkrétne zistenia, ale o to, že napriek šialenej byrokracii pri eurofondoch vládni úradníci nevedia alebo nechcú vidieť zásadné a závažné prehrešky vo väčšine projektov (nenachádzajú takmer žiadne závažné prehrešky...)
-       Vďaka tomu náš kontrolný systém úplne zlyháva, čo môže viesť nielen k pozastaveniu platieb, ale najmä k permanentnému kráteniu peňazí a následným obrovským finančným stratám pre Slovensko (Stalo sa to v Česku.) Navyše, niet dôvodu si myslieť, že s „domácimi“ prostriedkami zaobchádzame lepšie.

Minister Kažimír ako tradičný politik problém striedavo zatajuje, bagatelizuje alebo zvaľuje na svojich predchodcov.

My však potrebujeme riešenia, ktoré ochránia záujmy Slovenskej republiky. Živnostníci a obce si často zobrali pôžičky a dali veľa úsilia do získania financií na projekty. Kvôli vláde na to môžu doplatiť. Preto treba povedať naplno a natvrdo: Skončil čas, keď sme si mohli dovoliť nefunkčný a politicky ovládaný kontrolný systém.

Potrebujeme urýchlene dve veci:


-       prijať v skrátenom legislatívnom konaní nový zákon o finančnej kontrole a vnútornom audite, ktorý zabezpečí kvalitu a najmä skutočnú nezávislosť vládnych audítorov (vrátane spôsobu ich výberu a odvolania)
-       vymeniť ľudí zodpovedných za vnútorný audit nielen na MF SR, ale aj na jednotlivých dotknutých rezortoch (MŠ, MH, ÚV)

Ak minister Kažimír a vláda nepristúpia k razantným krokom, iniciujeme zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR na túto tému.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Fukatscha

Futbalová bitka? Vraj je to neodolateľné vzrušenie

Prečo sa futbaloví fanúšikovia bijú a hokejoví spoločne zabávajú.

EKONOMIKA

Chýba desaťtisíc itečkárov. Vykryť to majú aj Ukrajinci

Dopyt po informatikoch rastie a Slovensko ho nedokáže zasýtiť.


Už ste čítali?