Prezident Kiska, poslanec Martvoň a prečo je verejné obstarávanie taký prúser a parlamentné rokovanie o zákonoch taký bordel

Autor: Miroslav Beblavý | 23.7.2015 o 13:21 | Karma článku: 10,45 | Prečítané:  3326x

Tento blog je dlhý, ale sľubujem, že stojí za to (vystupovať bude aj parlamentná stálica, poslanec Martvoň).

Prezident Andrej Kiska dnes vrátil parlamentu novelu zákona o verejnom obstarávaní. V prvom rade poukázal na to, že "podnetom na jeho vznik bolo uznesenie Národnej rady SR z decembra 2014", ktoré sme navrhli spolu s Luciou Žitňanskou. Prezident pokračoval: "Pôvodnú požiadavku riešiť účasť takzvaných schránkových firiem pri nakladaní s verejnými zdrojmi schválený zákon zúžil na oblasť verejného obstarávania. Podľa hlavy štátu je to závažný nedostatok, ktorý však nedokáže odstrániť uplatnením práva veta."

Toto si určite všimnú všetky médiá. Je tu však ešte druhý dôvod prezidentského veta a ten je smutný, smiešny a príznačný zároveň.

Dovoľte mi najprv zacitovať z vlastného vystúpenia k tomuto návrhu, keď ho začiatkom júla parlament definitívne schvaľoval: 

"Táto novelizácia je klasickým prejavom toho, prečo zákon o verejnom obstarávaní je dneska jeden z najväčších problémov slovenského verejného sektora. Pretože je zložitý, dlhý, protirečivý, zle napísaný, neustále menený. A dovoľte mi ukázať, ako sa to robí v priamom prenose dnes. Pretože to je to, čo tu, páni poslanci, najmä na ľavej strane, budete dnes schvaľovať a zoberiete si to aj dnes na svedomie.
Dámy a páni, toto je spoločná správa (rečník ju ukazuje plénu) k tomuto návrhu zákona, ktorá má 32 strán. Táto spoločná správa, ktorá bude v drvivej väčšine vami schválená,ďalej významne skomplikuje, sprotirečí a zničí tento zákon, ktorý už je ale zdeštruovaný takmer na nepoznanie tak či tak, ale ešte k tomu prispejete.
A teraz sa poďme pozrieť na to, čo v tej novele je. Existuje niečo, čo sa volá dynamický nákupný systém, čomu v tejto snemovni nikto nerozumie vrátane dvoch predkladateľov, ktorí k tomu predložili momentálne pozmeňujúci návrh. Tento dynamický nákupný systém je niečo, čo je odvedené zo smernice, ale na Slovensku sa len minimálne využíva. V súvislosti so zmenami sa pán minister Kaliňák rozhodol, že sa to využívať bude, a preto, ale opäť nepredložil tie pozmeňováky ako pripomienku v pripomienkovom konaní, o ktorej by sa dala verejne kontrolovať, diskutovať. Predložil sa ako poslanecký, pozmeňovací návrh vo výbore pre hospodárske záležitosti, kde sa k zrazu existujúcemu paragrafu o dynamických nákupných systémoch vložili tri nové paragrafy 47a, 47b a 47c a ešte aj niektoré ďalšie, ktoré zrazu majú tento systém na Slovensku reálne sfunkčniť.
Zároveň do toho, prepáčte mi za výraz, už bordelu, dnes vstúpili poslanci Brixi a Martvoň a predložili zákon, ktorý nanovo píše ten pôvodný paragraf 47 o dynamických nákupných systémoch. Takže z novely, ktorá mala byť o schránkach, sa v priebehu dvoch jednaní parlamentu vo výbore a v pléne najprv dohodia tri paragrafy v dĺžke viac ako dve strany a ešte sa k nim teraz kompletne pozmení ten tretí. Ja vám garantujem, že nikto, aleže nikto v tejto snemovni vrátane predkladateľov netuší, čo predložil a prečítal. A je to koniec koncov vidno aj na zdôvodnení toho pozmeňujúceho návrhu.
Napriek tomu, že sa tejto téme venujem asi jedenásť rokov, ja sám nie som schopný v tejto chvíli domyslieť, čo v tom pozmeňujúcom návrhu je. 
Zároveň sa tu upravuje v spoločnej správe kompletne nové elektronické trhovisko. Pán minister Kaliňák hovoril o tom, že sa rozširuje elektronické trhovisko na nad limitné položky. To znamená na väčšie nákupy. To je síce pravda, ale to sa nerobí nejakým rozšírením. To sa robí kompletne nanovo napísaním. Ak si prečítate tú spoločnú správu, všetky paragrafy o elektronickom trhovisku sú tu nanovo napísané. Takto sa mení zásadný nástroj vlády na poslednú chvíľu v parlamente."

Poslanec Martvoň v reakcii vyhlásil, že verejnému obstarávaniu nerozumiem.

Prezident Kiska dnes pri vrátení zákona napísal: "Dôvodom na vrátenie zákona na opätovné prerokovanie sú jeho časti, ktoré poslanci Národnej rady SR doplnili do zákona počas druhého čítania. Ide o významné zmeny pravidiel pre využívanie elektronického trhoviska, dynamických nákupných systémov pri zadávaní zákaziek a pravidiel pre komunikáciu vo verejnom obstarávaní. V týchto častiach schválený zákon nedostatočne upravuje právne vzťahy vo verejnom obstarávaní a nesprávne preberá právo Európskej únie. V praxi môže spôsobiť problémy v už aj tak komplikovanom procese verejného obstarávania."

Hlava štátu upozornila poslancov Národnej rady SR na viacero nedostatkov. Ich spoločným znakom je nesprávne, neúplné a nedôsledné preberanie nových smerníc EÚ o verejnom obstarávaní z roku 2014, ktoré musia členské krajiny implementovať do 18. apríla budúceho roka. V záujme toho, aby sa predišlo problémom a zamedzilo sa nesprávnej implementácii práva EÚ, prezident navrhol zo schváleného zákona vypustiť právnu úpravu týkajúcu sa elektronickej komunikácie, dynamických nákupných systémov a elektronického trhoviska.

Prezident má pravdu. A dovolím si povedať, že ja som to poslancom povedal, už keď o tom hlasovali. Pretože skutočným nepriateľom úbohých slušných obstarávateľov nie sú "zlé" mimovládky TIS a AFP, ani európske pravidlá, ale ľudia ako Kaliňák a Martvoň.

SIEŤ presadzuje, aby sa legislatíva takto neschvaľovala. Navrhujeme, aby zákony uvaľujúce nové povinnosti na podnikateľov a samosprávu platili vždy k 1. januáru a aby medzi druhým a tretím čítaním zákona v parlamente prešiel aspoň mesiac, aby sa všetký pozmeňovacie návrhy mohli skontrolovať a vychytať. Navrhujeme aj jednu parlamentnú schôdzu ročne len o zjednodušovaní a rušení zákonov.

P.S. Lahôdka pre fajnšmekrov - celé a úplné odôvodnenie pozmeňovacieho návrhu Martvoň / Brixi, ktoré tento bordel spoluspôsobilo:
"Účelom navrhovanej zmeny § 47 je úprava ustanovení o dynamickom nákupnom systéme vo väzbe na navrhované zmeny a úpravu tohto spôsobu verejného obstarávania na nové pravidlá v oblasti elektronickej komunikácie. Vzhľadom na zmeny v celkovom nastavení dynamických nákupných systémov je potrebné nastaviť dynamické nákupné systémy na primerané použitie pravidiel užšej súťaže a nadväzne na to vylúčiť aplikáciu tých ustanovení zákona, ktoré majú inú, osobitnú úpravu v paragrafoch upravujúcich dynamické nákupné systémy. Zmeny posunú dynamický nákupný systém k pravidlám zavádzaným novou európskou smernicou."

Ano, pane ministře sa môže ísť schovať...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Fukatscha

Futbalová bitka? Vraj je to neodolateľné vzrušenie

Prečo sa futbaloví fanúšikovia bijú a hokejoví spoločne zabávajú.

EKONOMIKA

Chýba desaťtisíc itečkárov. Vykryť to majú aj Ukrajinci

Dopyt po informatikoch rastie a Slovensko ho nedokáže zasýtiť.


Už ste čítali?