Kto prekonal maséra Kostku

Autor: Miroslav Beblavý | 2.3.2016 o 12:01 | (upravené 2.3.2016 o 12:16) Karma článku: 13,41 | Prečítané:  11420x

Slovenské ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo platiť 17-násobok toho, čo za to isté platia v Indii. Najväčšia zodpovednosť je na manažmente Všeobecnej zdravotnej poisťovne a ministerstva zdravotníctva.

Keď dostanete akútny infarkt a na operačnom stole vám tím lekárov a sestier zachraňuje život, ich mzdové náklady počas trvania operácie sú za celý tím v priemere niekoľko sto eur. Materiál, ktorým to robia, však dnes na Slovensku stojí desaťnásobok. Nie preto, že by toľko reálne stál, ale preto, že sa na tom nabaľuje ďalšia časť zdravotníckej chobotnice. Toto je jej príbeh.

Pred mesiacom som Pavla Kostku označil za najväčšieho skokana Ficovho zdravotníctva vzhľadom na spôsob, ako sa mu za pár rokov znásobili tržby a najmä za neuveriteľnú mieru ziskovosti. Včera však na môj stôl dorazil prípad, ktorý ho prekonal. Finančne aj drzosťou.

Firma Cardioservice, s.r.o. bola založená koncom augusta 2013. Už v roku 2014, teda prvom plnom roku svojej existencie, však dosiahla famózne výsledky. Oficiálni vlastníci do nej vložili 5000 eur. Firma nakúpila tovar za 1 327 800 eur a obratom ho predala za 4 483 014 eur. Tomu sa hovorí 237% obchodná marža a okrem obchodu s drogami ju poznáme len v slovenskom zdravotníctve. Na 1 zamestnanca a rôzne služby išlo spolu 541 060 eur. Zisk pred zdanením, ktorý tak firma vykázala za rok 2014, dosiahol 2 614 154 eur a z každého eura tržieb tak tvoril 58,3%. Nejde o žiadne virtuálne peniaze. Po roku činnosti mala firma na účte v banke namiesto pôvodných 5000 eur už 2,2 milióna eur.

Cardioservice tak rok po svojom vzniku prekonal v ziskovosti aj maséra Kostku. A to bez toho, aby museli vybavovať priestory, naháňať zákazníkov a dať sa vláčiť v televízii. Jednoducho nakúpili a predali.

Cardioservice a ľudia za ním však spišského maséra prekonali aj v sofistikovanosti svojho biznis modelu. A keby neboli nenažraní, ani dnes by sme o nich nevedeli.

V zdravotníctve existuje niečo, čomu sa hovorí špeciálny zdravotnícky materiál. Keď napríklad dostanete infarkt, udeje sa nasledovné: „Ak sú zmeny závažného charakteru, tak v mieste zúženia lekár nafúkne mikrobalónik na konci katétra a cievu roztiahne... Následne sa toto miesto vystuží kovovou výstuhou = stent.“ (web kardioklub) A na tom sa dá v slovenskom zdravotníctve šialene zarobiť.

Spomínaný stent, ale aj mikrobalónik a ďalšie totiž patria medzi takzvaný špeciálny zdravotnícky materiál. Špeciálny zdravotnícky materiál si nakupuje samotná nemocnicaVšeobecná zdravotná poisťovňa ho nemocnici prepláca v plnej výške, pokiaľ nepresiahne hornú hranicu určenú ministerstvom zdravotníctva.

Súkromné nemocnice nemusia zverejňovať žiadne zmluvy o nákupoch a tak stačí, aby horná hranica určená ministerstvom bola dobre „vybavená“ a 100%-ne utajený a pritom 100%-ne legálny tunel sa môže začať. Nemocnica nebude nakupovať od výrobcu, ale od sprostredkovateľa. Sprostredkovateľ nakúpi od výrobcu za reálnu cenu, ale nemocnici predá za cenu blízku hornému koncu. Lukratívnosť obchodu tak závisí od rozdielu medzi reálnou cenou a maximálnou cenou určenou ministerstvom.

A v roku 2013 sa v kategorizácii MZ SR zjavil napríklad „Stent ORSIRO uvoľňujúci Sirolimus“ s maximálnou cenou 2 849,01 eura. V júli 2015 následne MZ SR túto cenu znížilo na 2197 eur. To znie úsporne. Výrobcovia týchto materiálov odmietajú zverejniť svoje ceny, ale existuje indická inštitúcia Zauba, ktorá zbiera a zverejňuje ceny v Indii. Tá len za posledné dva roky eviduje desiatky dovozov ROVNAKÉHO stentu od ROVNAKÉHO VÝROBCU za 167 eur. Áno, slovenské ministerstvo zdravotníctvo sa rozhodlo platiť 17násobok toho, čo sa za to isté platia v Indii. Podotýkam, že v oboch prípadoch sa stenty vozia z Nemecka a Švajčiarska, ak by niekto chcel riešiť dopravné náklady týchto drobučkých výrobkov. Nejde len o stenty. Brutálne predraženie v stovkách percent vidíme aj pri spomínaných balónikoch a ďalších materiáloch.

Nevedeli ste, že na Slovensku existujú súkromné kardio nemocnice? Áno, napríklad v Nitre. Je inak veľmi zisková sama o sebe – mala zisk 2,25 milióna eur v roku 2014. Ale podľa všetkého to nestačilo. Podľa informácií, ktoré mi poslal anonymný zdroj, práve táto nemocnica stojí za nečakaným úspechom firmy Cardioservice, ktorý platíme my všetci. Či je to tak, neviem potvrdiť, ani vyvrátiť, ale pre opis fungovania systému, to nie je podstatné.

Pretože platí nasledovné: súkromnú firmu Cardioservice zakontrahoval iný súkromník, ale platíme to my všetci – Všeobecná zdravotná poisťovňa totiž prepláca 100% ceny bez odvrávania napriek tomu, že ide o predraženie v tisícoch percent.

Tento biznis by mohol fungovať dlhé roky bez toho, aby si to niekto všimol, keby sa jeho organizátori rozhodli ho nerozšíriť na štátnu nemocnicu – Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb. Ten v roku 2015 uzavrel rámcovú zmluvu s firmou Cardioservice na viac ako 4 milióny eur.  V tejto zmluve takmer 1,4 mil eura tvoria spomínané stenty Orsiro za cenu 1980 eur na kus, teda viac ako desaťnásobok jedinej známej zverejnenej reálnej ceny. A keďže zmluvy štátnych nemocníc sa zverejňovať musia, máme konkrétne dôkazy, že nejde o špekuláciu, ale o skutočnosť.

Nebudem špekulovať, kto sa na tomto nabaľuje. Reťazec siaha od inak neznámych ľudí nanominovaných do firmy, cez manažmenty nemocníc, ktorí podpisujú zmluvy s vedomím, že ich rozpočet to nestojí ani korunu, lebo to preplatí poisťovňa. Ale najväčšia zodpovednosť je na manažmente Všeobecnej zdravotnej poisťovne a ministerstva zdravotníctva. Ministerstvo zdravotníctva určilo už spomínané horné ceny, čím celý legálny tunel umožnilo, ale Všeobecná zdravotná poisťovňa zaviedla model 100% preplácania nákupných cien a následne určila vlastné stropy, ktoré sú však v tomto prípade na úplne rovnakej úrovni ako ministerské. Inými slovami, Zuzana Zvolenská a Marcel Forai nás už po xtý krát oberajú o milióny. A to len na jednej malej skupine špeciálneho zdravotníckeho materiálu. V excelovskej tabuľke ministerstva zdravotníctva sú takých položiek stovky.

Pôvodne som už neplánoval do volieb nič ďalšie odhaľovať. Tí, čo chcú vidieť, ako sa rozkráda naše zdravotníctvo, už vedia. Tí, čo vidieť nechcú, neuvidia ani teraz. Včera popoludní však dorazil spomínaný anonym a večer som si v SME prečítal článok človeka, ktorého osobne poznám, o tom, ako mu na rozklad slovenského zdravotníctva umrela manželka vo veku 30 rokov. A tak som strávil noc a ráno nad zázrakom Cardioservice. Je to to najmenej, čo môžem robiť proti ľuďom, ktorí nás okrádaním zabíjajú. V tomto prípade úplne legálne. Kým tie zákony spolu nezmeníme, budú to robiť ďalej. Každý deň a každú noc. Zabráňme im v tom spolu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Med od mestských včiel nie je menej kvalitný

Včely ohrozujú najmä pesticídy a otepľovanie.


Už ste čítali?