Porušil Lajčák pri Evke zákon? Takmer s istotou!

Autor: Miroslav Beblavý | 4.12.2016 o 18:18 | (upravené 4.12.2016 o 19:30) Karma článku: 12,48 | Prečítané:  15206x

Heslo ministra Lajčáka v kauze Logo je, že nebol porušený zákon. Podľa mňa to nie je to najdôležitejšie – dôležité je, či bol porušený verejný záujem. 

Podľa úplne prvých dokladov, ktoré som videl na MZV, sa však dá takmer s istotou povedať, že v súvislosti s prezentáciou loga bol porušený minimálne zákon o verejnom obstarávaní. Čím by formalistická obrana ministra definitívne padla.

MZV mohlo predstavenie loga predsedníctva urobiť ako mnoho iných krajín na tlačovke bez dodatočných nákladov. Ak sa rozhodlo urobiť to na veľkej akcii, mohlo na jej organizáciu urobiť súťaž. Keďže sa však o tom, že to bude takáto pompézna paráda, rozhodlo podľa Zuzany Hlávkovej na poslednú chvíľu, na súťaž nebol čas. Následne čelilo ministerstvo jedinému obmedzeniu v zákone o verejnom obstarávaní. Zákon dáva na predsedníctvo plošnú výnimku zo súťaží, ale len pre tzv. podlimitné zákazky.

Európska únia totiž ustanovila pre verejné obstarávanie tzv. limity. Zákazky s cenou nad limitom sa musia celoeurópsky súťažiť. Zákazky pod limitom si môže krajna upraviť podľa svojej chuti – aj preto mohla slovenská výnimka pre predsedníctvo vzniknúť.

MZV pracovalo pri predsedníctve s limitom na tovary a služby, ktorý bol podľa zákona a vyhlášky ÚVO 134 000 eur bez DPH. (Je dôležité si zapamätať, že bez DPH.) Agentúra Evka dostala na podujatie takmer maximálnu sumu, konkrétne 130 065 eur bez DPH. Po blogu Zuzany Hlávkovej však verejnosť zistila, že hoci agentúra mala v zmluve, že zabezpečí umelcov, ministerstvo ich platilo priamo cez autorské zmluvy. Ministerstvo tiež priamo zaplatilo priestory v SND a občerstvenie.

Preto som sa na rokovaní Zahraničného výboru NR SR spýtal ministra Lajčáka, čo povie na podozrenie z porušenia zákona o verejnom obstarávaní. Zákon a európske smernice sa totiž veľmi prísne pozerajú na takzvané rozdeľovanie zákazky. Je to pochopiteľné - ak by si obstarávateľ mohol stavbu domu rozdeliť na stavbu základov, stavbu podlahy, stavbu stien, stavbu strechy, parkety, kuchyňu a 20 ďalších samostatných položiek, nič by sa v živote nemuselo súťažiť, pretože každá zo zákazok by sa zmestila pod limit a mohla by sa zadávať priamo. Jedno podujatie – predstavenie loga – tak ministerstvo rozdelilo na viacero zmlúv, ktoré sa každá zmestila pod limit, ale spolu ho ďaleko presahovali.

Zákon výslovne hovorí, že „zákazku nemožno rozdeliť ani zvoliť spôsob určenia jej predpokladanej hodnoty s cieľom znížiť predpokladanú hodnotu zákazky pod finančné limity podľa tohto zákona.“ (Pre fajnšmekrov dodám, že zákon pozná výnimku, kde malú časť takejto zákazky je možné zadať bez súťaže, to sa však netýka tak veľkej zmluvy, akú mala Agentúra Evka.)

Za ministra odpovedala Miroslava Vozáryová, riaditeľka odboru legislatívno-právneho. Zákon vraj nebol porušený, lebo tieto rôzne zmluvy mali rôznu právnu formu – jedna bola uzatvorená podľa autorského zákona, iná podľa Občianskeho atď.  A tak aj keď ich súčet bol nad limit, nevadí to, lebo to nie je jedna zákazka.

Tento svojrázny výklad zákona nezarazil len mňa. Zákon totiž hovorí: „Ak je... služba rozdelená na niekoľko častí v rámci zadávania jednej zákazky, z ktorých každá bude predmetom samostatnej zmluvy, predpokladaná hodnota zákazky sa určí ako súčet predpokladaných hodnôt všetkých častí zákazky. Ak celková predpokladaná hodnota zákazky nie je nižšia ako finančný limit... použije sa postup zadávania nadlimitných zákaziek.“ Inými slovami, ministerstvo malo buď robiť lacnejšiu akciu, ktorá by sa ako celok zmestila pod limit, alebo malo robiť súťaž, ak to vyšlo nad limit.

MZV si tiež následne pravdepodobne uvedomilo, že táto teória neobstojí a keďže na kontrolu ide aj ÚVO, dostali by za tak zjavné porušenie zákona po prstoch.

A preto zvolili novú stratégiu. Na poslaneckom prieskume vo štvrtok som si pýtal záznam o určení predpokladanej hodnoty zákazky. Z neho totiž možno zistiť, ako ministerstvo postupovalo. Na moju otázku reagoval zamestnanec MZV, ak si pamätám správne, išlo o riaditeľa odboru verejného obstarávania. O predložení dokumentácie nepovedal nič, ale informoval ma, že aj tak je celá otázka bezpredmetná, pretože v skutočnosti pre toto podujatie platil iný, vyšší limit. Európska smernica a tým pádom aj slovenský zákon totiž poznajú aj vyšší limit 207 000 bez DPH, ak ide o kultúrne služby. A do neho sa vraj zmestili aj s rezervou.

Povedzme, že MZV má pravdu a mohlo ísť do súťaže až do tejto vyššej sumy – aj keď zo svedectva Zuzany Hlávkovej a jej kolegov je zjavné, že ministerstvo interne pracovalo s nižším, štandardým stropom 134 000 eur. Bohužiaľ pre ministra Lajčáka, aj tento novoobjavený strop bol prekročený.

Počítajte so mnou: Evka dostala 130 065 bez DPH. SND dostalo 28295 +

10436,2 = 38731,2 bez DPH. Ako som zistil vo štvrtok na ministerstve, na autorských honorároch vyplatilo 46 454 eur a podľa vlastných slov utratilo asi 5000 eur za občerstvenie. Spolu je to 220 341,2 eura.

V autorských honorároch aj v občerstvení mohla byť aj DPH, nevieme koľko. Vezmime teda úplne maximálnu možnosť, že všetci umelci sú platci DPH a že z celého občerstvenia sa platila maximálna DPH. Vychádza tak možná DPH 8590 eur. Je to veľmi prehnané, ale radšej poďme na istotu.

Aj po odpočítaní tejto sumy je suma zákazky bez DPH 211 750 eur, teda aj nad vyšším, dodatočne objaveným limitom 207 000 eur.

Ak chceme byť veľmi opatrní, môžeme radšej vypustiť náklady na občerstvenie. Ministerstvo hovorí o približne 5000 eurách, objednávka bola na 6000 eur, faktúra na 3600 eur. Aj po úplnom vypustení nákladov na občerstvenie výsledná suma stále prekračuje limit.

Zároveň ministerskí úradníci podľa vlastných vyhlásení predpokladali ešte vyššie náklady. O to viac mali ísť podľa zákona cestou súťaže alebo menej nákladného podujatia, keďže rozhodnutie o tom, či robiť súťaž mali robiť na základe týchto ešte vyšších predpikladov.

Ministerstvo zahraničných vecí teda takmer s istotou porušilo zákon o verejnom obstarávaní, keď zákazku na organizáciu večera zadalo agentúre Evka bez verejnej súťaže. Platí to aj po akceptovaní všetkých ich výhovoriek a pri najústretovejších predpokladoch o veciach, ktoré nepoznáme. Nemusíme ani brať do úvahy ďalšie zmluvy a faktúry k tomuto podujatiu, ktoré podľa tvrdenia Zuzany Hlávkovej schovali pod iné akcie. Stačí vychádzať z toho, čo samo ministerstvo povedalo.

Toto poznanie o porušení zákona sa preukázalo po tom, čo som dostal prístup k zopár zabieleným zmluvám a mohol tak preveriť len jedno podozrenie. Ak si myslíte, že ide o drobnosť, tak sa mýlite -  za toto porušenie zákona nariaďuje zákon maximálnu možnú pokutu v rámci zákona o verejnom obstarávaní. Nečudo – ak sa dovolí jeho obchádzanie, tak celý zákon stráca zmysel, lebo sa nebude súťažiť.

Čo by sme asi našli, ak si budeme môcť pozrieť kompletnú dokumentáciu a hovoriť so zamestnancami ministerstva o tom, čo sa pri tejto zákazke dialo?

Pre bežného človeka možno ešte dôležitejšie je, že celý postup ministerstva ukazuje na snahu o absolútny slalom medzi paragrafmi – zadať to v maximálnych možných sumách, ale bez súťaže. Nie podľa verejného záujmu, nie tak, aby to dávalo zmysel, ale v súlade s literou zákona. Už pri prvých papieroch sa to však rozpadá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bývalá ombudsmanka Dubovcová: Vo voľbách pôjde o charakter štátu

Bývalá ombudsmanka je číslom 150 na kandidátke PS-Spolu.

Je to ako manželstvo. Vlhovci sa dohodli s Magonim

Slovenka povedala, že ho potrebuje.

Cynická obluda

Kotlebovci si pochvaľujú EÚ

Pozrite ich - spokojní občania Európskej únie, naplno využívajúci elementy, ktoré nám sem vnútili z Bruselu.


Už ste čítali?