reklama

6 nezmyslov o povinnom zverejňovaní ponúkaných platov

S Jozefom Mihálom sme predložili návrh, aby firmy museli v pracovných inzerátoch povinne zverejňovať minimálnu ponúkanú mzdu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (58)

Cieľ? Zvýšiť informovanosť uchádzačov o zamestnanie a posilniť konkurenciu na trhu práce. Ako?

1. Trh funguje efektívnejšie, ak majú jeho účastníci čo najviac informácií, podľa ktorých sa rozhodujú.

2. Klesajú náklady všetkých zúčastnených - uchádzači si nemusia po jednom zistovať ponúkaný plat a zamestnávatelia nestrácajú čas s tými, ktorí majú o mzde diametrálne odlišnú predstavu.

Návrh vyvolal obrovskú a najmä pozitívnu odozvu. Podľa prieskumu s týmto návrhom súhlasí 84% opýtaných a ani zamestnávatelia sa k nemu nepostavili zamietavo. Prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska ukázal, že proti síce bolo 48% podnikateľov, ale 47% malo opačný názor.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Výsledok prieskumu agentúry Smart Chance
Výsledok prieskumu agentúry Smart Chance (zdroj: Smart Chance)

Pochopiteľne, objavilo sa niekoľko námietok - žiadna z nich však pri hlbšej analýze neobstojí.

1. Zvýšenie byrokracie? Niééé

Obvinenie zo zhoršovania podnikateľského prostredia a zvyšovania byrokracie je absurdné. Keď podnikateľ zadáva inzerát, má predsa aspoň približnú predstavu o minimálnom plate, ktorý môže ponúknuť.

Navyše, doplnenie troch-štyroch čísel do dvojstranového inzerátu žiadnou byrokraciou nie je. Závisí mzda od skúseností a schopností? Stačí to tam napísať. Ponúkaný plat dnes zverejňuje pätina zamestnávateľov na portáli Profesia a robia to dobrovoľne. Navyše - a to je dôležité - ide o pomerne presné ponuky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Obchádzanie? Áno, ale načo?

Richard Sulík namietol, že náš návrh budú zamestnávatelia obchádzať zverejňovaním minimálnej mzdy. Iste, robiť to môžu, ale žiaden racionálne uvažujúci podnikateľ to neurobí z jednoduchého dôvodu: nastáva totiž nedostatok zamestnancov. Prečo by práve on ponúkol minimálnu mzdu a sám sa tak pripravil o schopnejšiu pracovnú silu?

Zaujímavejšia je otázka kontroly. Ak by sa zverejňovanie nevynucovalo, ostali by sme predsa tam, kde sme teraz. Práve preto sme však navrhli, aby dodržiavanie kontroloval Inšpektorát práce - tomu agenda prirodzene náleží. A sankcie? Pokarhanie za prvý prehrešok, pokuta pri opakovanom porušení. Žiaden podnikateľ takto nedostane pokutu len preto, že o zákone nevedel.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

No dobre, ale žijeme v globálnom svete, poviete si. Čo s platformami ako LinkedIn? Odpoveď je jednoduchá: zákon sa vzťahuje na každého, kto inzeruje pracovné miesto na Slovensku a aj jeho vynútiteľnosť je rovnaká. Tu je však dôležité povedať, že náš návrh sa nesústredí na okrajové prípady, akými je hľadanie riaditeľa automobilky alebo IT špecialistu. Headhunting tu zväčša prebieha po úplne iných linkách.

Pracujeme pre drvivú väčšinu ľudí, ktorí si prácu hľadajú cez inzeráty na Profesii alebo na Úradoch práce. Práve tým povinné zverejňovanie ponúkanej mzdy prospeje najviac.

3. Nižšie platy? V žiadnom prípade

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jana Kiššová sa zamyslela, či by zverejňovanie platov nemohlo mať opačný účinok. Neznížia sa mzdy? Čo ak sa do inzerátu bude pre istotu uvádzať nižšia suma a debata s kvalitným kandidátom potom bude ukotvená príliš nízko? Ako sa dostane k sume, ktorú si zaslúži?

Takéto hypotetické úvahy nemajú oporu v racionálnom rozhodovaní. Vysokokvalifikovaný uchádzač sa o miesto s nízkou mzdou tak či tak uchádzať nebude a aj personalisti hovoria, že situácia je opačná: zamestnávatelia špekulujú a snažia sa zistiť, koľko najmenej je ochotný daný zamestnanec prijať.

4. Vyššie platy? Pravdepodobne

Dobrá správa: náš návrh môže platy zvýšiť hneď dvoma spôsobmi.

Poprvé, zamestnaní ľudia budú vedieť, koľko im ponúkajú inde a budú môcť ísť za lepším. Podruhé, nebudú už odkázaní na nereprezentatívne prieskumy a hrubé odhady. Dostanú do rúk nástroj - som podhodnotený, chcem viac alebo idem inde!

A práve tu tkvie podľa mňa ja dôvod, prečo SaS a niektoré podnikateľské zväzy s našim návrhom nesúhlasia. Na rozdiel od nich si však myslím, že práve v súčasnej dobrej ekonomickej situácii je čas tlačiť na zvýšenie miezd.

Rozdiel bude obrovský: výhoda sa zo zamestnávateľa presunie na potenciálneho zamestnanca. Dnes totiž môže zamestnávateľ dlhodobo ponúkať neatraktívnu mzdu a sledovať, ako mu na pohovory prúdia stále noví uchádzači, ktorí nevedia, či je ponuka pre nich vôbec zaujímavá.

Zamestnávateľ vie, že niekto sa nakoniec nájde. Niekto vyhovujúci a zároveň dostatočne zúfalý a unavený nekonečnými pohovormi. Blahoželáme k zamestnancovi, ktorý je od prvého dňa motivovaný.

Prieskum medzi podnikateľmi
Prieskum medzi podnikateľmi (zdroj: PAS)

5. Komu tým prospejeme? Ženám, mladým a menšinám

Jeden finančný poradca sa vyjadril, že regulácia by nemala zamestnávateľovi brať možnosť o mzde vyjednávať. My mu ju však neberieme, len vyjednávaniu dávame spodnú hranicu. Koniec - koncov, čo vlastne znamená to “vyjednávanie” o plate, ktoré si chcú niektorí zamestnávatelia tak uchovať? Nároky sú predsa stanovené a nikto neprijme zamestnanca, ktorý ich nespĺňa. 

Keď opatrenie na zverejňovanie platov prijalo Rakúsko, dôvodom bola práve ochrana zamestnancov znevýhodnených na trhu práce. Funguje jednoducho - dolná hranica je známa, nedá sa podliezť. Ako je to však na Slovensku?

Ak bola na pohovore najúspešnejšia žena s malými deťmi alebo človek v preddôchodkovom veku, zamestnávateľ môže uvažovať nad tým, že im ponúkne nižšiu mzdu ako pôvodne zamýšľal. Vie predsa, že majú nižšiu šancu zamestnať sa inde. Ak je však minimálny plat známy vopred, je prirodzenou záchrannou sieťou práve pre takýchto pracujúcich.

6. Socializmus? V skutočnosti protrhové riešenie 

Podstatou ekonomického liberalizmu nie je uprednostňovanie bohatých pred ostatnými, ani odmietanie zmysluplnej regulácie, ani snaha vždy ulahodiť zamestnávateľom.

Tou bájnou podstatou je dôraz na trhovú ekonomiku a najmä na čo najotvorenejšiu hospodársku súťaž. Práve táto súťaž je dnes pokrivená. Zamestnávateľ sa pýta a má informácie. Uchádzačovi však tá najdôležitejšia informácia chýba.

Tá nadôležitejšia informácia totiž dnes na Slovensku znie jednoducho: Koľko budem zarábať?

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu