Drahšia cesta sanitkou či zrušenie domácej návštevy lekárom? 6 pripomienok pre Druckera

Autor: Miroslav Beblavý | 29.5.2017 o 11:06 | (upravené 2.6.2017 o 9:59) Karma článku: 8,62 | Prečítané:  3211x

Určite viete, ako ďaleko môže byť zdravotná starostlivosť. Určite viete, aké zložité je objednať sa na vyšetrenie a určite viete, aké finančné náklady sa s ním spájajú. Dostupnosť zdravotnej starostlivosti je dlhodobým problémom.

Namiesto toho, aby situáciu zlepšil, však minister Drucker ide opačným smerom a predkladá novelu, ktorá situáciu zhorší. Práve preto som minulý týždeň podal 6 pripomienok, ktoré majú dva hlavné ciele: zlepšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre tých, ktorí majú problém dochádzať na pohotovosť, a tiež silnejšie klepnúť po prstoch tým, ktorí v ambulanciách vyberajú nelegálne poplatky.

Tu je mojich 6 hlavných námietok voči Druckerovej novele a niekoľko jednoduchých návrhov, ako situáciu zlepšiť.

1) Nerušme návštevnú pohotovosť

Ministerstvo si to po novom predstavuje tak, že ambulantné lekárske služby prvej pomoci (ďalej LSPP) budú povinne fungovať len do jedenástej večer, zároveň ale ruší takzvanú návštevnú pohotovosť. Čo to znamená?

Predstavte si, že vás sekne v krížoch. Ambulantný pohotovostný lekár k vám domov však nebude môcť prísť a dať vám obstrek. Predstavte si imobilných ľudí, seniorov, slobodné matky s deťmi a mnohých ďalších, ktorí budú musieť po novom aj pri neakútnych stavoch využívať omnoho drahšiu záchranku, rýchlu lekársku pomoc (RZP) alebo rýchlu zdravotnú pomoc.

2) Nezdražujme prevoz sanitkou

Ministerstvo tiež plánuje zdražiť prevoz sanitkou z 0,07 na 0,10 eura na kilometer. Každý, kto je na takýto prevoz odkázaný, si teda bude musieť priplatiť. Takýto krok najviac zníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre sociálne ohrozených ľudí.

3) Povedzme ľuďom, ako to bude s novými pohotovosťami

Ministerstvo sa pochválilo, že ide zavádzať nové lokality pohotovosti. Výborne. Nepochválilo sa však tým, že v navrhovanom zákone sa už len uvádza, že „spádové územia a pevné body pre ambulancie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá MZ“.

Požiadal som ministerstvo, aby boli pevné body definované priamo v zákone. Iba tak sa totiž dozvieme, či počet pohotovostí v skutočnosti stúpne alebo klesne.

4) Rozšírme ordinačné hodiny

Aby sa zlepšila dostupnosť zdravotnej starostlivosti, navrhol som pre všeobecných lekárov povinnosť ordinovať aspoň 2 dni v týždni minimálne do 17:00. Mnohí z nás sa totiž stretávajú so situáciou, že lekár ordinuje iba doobeda a nám tak neostáva nič iné, len vybaviť si v práci voľno.

Tento jednoduchý návrh rieši hneď niekoľko problémov a odľahčí napríklad aj pohotovosti. Pri menej vážnych komplikáciách už totiž pacient nebude musieť večer na pohotovosť utekať - stačí, aby po pracovnej dobe navštívil svojho lekára.

(Po zverejnení blogu sa nám ozvalo viacero lekárov s hodnotnými pripomienkami k predĺženiu ordinačných hodín. Vzhľadom na tieto reakcie sa otvára diskusia, či je navrhovaný efekt pri súčasnom stave najideálnejšie dosiahnúť zákonnou reguláciou alebo inými prostriedkami. Z toho dôvodu aj túto pripomienku sťahujeme)
 

5) Nedovoľme špekulantom obchádzať pokuty

Ministerstvo zavádza mechanizmus pokutovania všetkých, ktorí vyberajú nelegálne poplatky od pacientov, vrátane externých spoločností. Zároveň však v zákone ponecháva starú formuláciu, podľa ktorej boli pokutovaní iba lekári.

Po novom nebudeme vedieť, akú výšku pokuty a podľa ktorého paragrafu má dostať lekár, ak bude od pacientov vyberať nelegálne poplatky. Aby sa nestalo, že kvôli legislatívnemu chaosu niekto pokute unikne, požiadal som ministerstvo o vyjasnenie.

6) Získajme naspäť nelegálne vybrané poplatky

Ak dnes lekár od pacienta vyberie neoprávnený poplatok, môže dostať pokutu, poplatok mu však ostane. Navrhol som preto, aby mohol samosprávny kraj pristúpiť k pozastaveniu alebo až zrušeniu povolenia na prevádzku takému lekárovi, ktorý neoprávnený poplatok odmietne vrátiť.

Zároveň si myslíme, že sankcia by vždy mala byť naviazaná na lekára, a to aj v prípade, ak za neho poplatky vyberá externá spoločnosť, ako je to napríklad v prípade ProCare, o ktorom sme nedávno písali.

Záverom

Minister Drucker týmito krokmi nezvyšuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti, ale ju naopak sťažuje a vnáša do nej chaos. Práve preto som navrhol, aby ministerstvo návštevnú pohotovosť nerušilo a prevoz sanitkou nezdražovalo.

Zvýšená vyťaženosť záchraniek by totiž nielen spôsobila, že k akútnejším prípadom by sa mohla záchranka dostať neskôr, ale v konečnom dôsledku aj zdražuje pre štát zaplatenú zdravotnú starostlivosť. Drahé záchranky by sa totiž využívali ako taxíky aj v menej akútnych prípadoch.

Za svoju povinnosť tiež považujem naďalej bojovať proti vyberaniu nelegálnych poplatkov u lekárov. Spoločnosti ako ProCare totiž hľadajú stále sofistikovanejšie metódy, ako zákon obchádzať.

O ďalšom vývoji vás budem informovať.

 

Tu ma môžete sledovať na Facebooku

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Únik chemikálií nepotvrdili. Čo sa stalo na stavenisku R7 pri Blatnej (otázky a odpovede)

Merania hasičov a chemikov nebezpečné látky nepotvrdili.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Teraz Šefčoviča nastrkajú všade

Do prezidentskej zápletky už chýba len Danko.

KOMENTÁRE

Dostali sme sa do civilizačnej pasce (píše Michal Havran)

Zostaneme opäť sami, rozhádaní s našimi spojencami, bez plánu a peňazí.


Už ste čítali?