Nenechajte sa pomýliť. Pri narodení dieťaťa si stále môžete odložiť splátky hypotéky.

Autor: Miroslav Beblavý | 18.10.2017 o 9:09 | (upravené 18.10.2017 o 14:09) Karma článku: 5,90 | Prečítané:  3385x

Nedajte sa pomýliť nesprávnymi informáciami. Aj keď sa podpora hypoték pre mladých bude meniť, splátky vášho úveru na bývanie si naďalej budete môcť znížiť alebo odložiť ich splácanie.  

Chybné informácie

Ministerstvo financií predložilo do parlamentu návrh, na základe ktorého sa systém podpory hypoték pre mladých zásadným spôsobom zmení. Doterajší štátny príspevok pre mladých nahradí daňový bonus na zaplatené úroky pri úveroch, k čomu dôjde už od budúceho roka.

Viacerí analytici a médiá v tejto súvislosti informovali verejnosť, že spolu s týmito zmenami zanikne možnosť odkladu splátok pri narodení dieťaťa (napríklad tu, tu, tu, tu alebo tu). Táto informácia však nie je pravdivá.

Ako vznikli hypotekárne prázdniny pri narodení dieťaťa

Radičovej vláda zaviedla v roku 2011 tzv. hypotekárne prázdniny pri narodení dieťaťa. Mladí vo veku 18 – 35 rokov s hypotékou dostali záruku, že pri narodení dieťaťa im banka v prípade potreby buď odloží splátku istiny hypotéky, alebo si aspoň zníži mesačnú splátku až na polovicu. To všetko až na 24 mesiacov.

Rodičia musia nakoniec splatiť celý úver, môžu si ho však rozložiť v čase, keď im chýba druhý príjem. Za tento návrh hlasovala celá vtedajšia pravicová koalícia, vrátane mňa.

Hypotekárne prázdniny som zachránil, keď ich ministerstvo chcelo potichu zrušiť

Výhoda plynúca zo zákona sa tak mohla začať využívať. Zistilo sa ale, že banky si jeho znenie vykladajú spôsobom, ktorý hypotekárne prázdniny prakticky znemožnil. V marci 2014 sa ho preto ministerstvo financií rozhodlo potichu zrušiť.

Vyvolal som okolo toho rozruch, vďaka čomu minister Kažimír návrh stiahol z rokovania vlády a úradníci začali tvrdiť, že oni nič nerušia, lebo túto možnosť ľudia nevyužívajú. Stretol som sa preto s úradníkmi na ministerstve a presvedčil ich, že pokiaľ sa právo z dôvodu znenia zákona nemôže využívať, nech ho nezrušia, ale radšej opravia.

Na hypotekárne prázdniny máte naďalej právo

Zákon sa mi nakoniec opraviť podarilo a tzv. hypotekárne prázdniny sa dostali aj do nového zákona o úveroch na bývanie (§ 13 ods. 16). Ten rodičom vo veku 18 – 35 rokov s úverom na bývanie garantuje, že po narodení dieťaťa im splátku banka zníži až na polovicu alebo odloží splácanie istiny úveru. Týmto spôsobom je možné znížiť si výdavky až na 3 roky. Rovnaké práva majú aj tí rodičia, ktorí si dieťa osvojili.

Nahradenie štátneho príspevku pre mladých daňovým bonusom žiadnym spôsobom túto zákonnú garanciu neruší, a rodičom malých detí s úverom na bývanie tak je k dispozícii aj na budúci rok.

Vznikajúca politická sila SPOLU bude naďalej obhajovať záujmy rodín s deťmi. 

Prácu našej vznikajúcej politickej sily SPOLU môžete sledovať na facebookovej stránke: https://www.facebook.com/stranaspolu/

Ďalšie novinky o mojich aktivitách nájdete tu: https://www.facebook.com/beblavy/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Majitelia fitnescentier začali so štrajkom pri Bratislave

Matovič chce z podobného konania urobiť trestný čin.

Ombudsmanka Patakyová: Budú to náročné dva roky, očakávala som zmenu

Ombudsmanka odmieta, že by sa sexuálnym menšinám venovala nadpriemerne.

Dobré ráno

Dobré ráno: Med od mestských včiel nie je menej kvalitný

Včely ohrozujú najmä pesticídy a otepľovanie.


Už ste čítali?