Aké sú naozaj preferencie nových strán?

Autor: Miroslav Beblavý | 4.2.2018 o 18:13 | (upravené 4.2.2018 o 18:30) Karma článku: 10,40 | Prečítané:  5015x

Tento týždeň zverejnila agentúra Focus prvý prieskum, kde boli zahrnuté aj nové strany, konkrétne Progresívne Slovensko.

Pôvodne som chcel napísať dlhý blog k tomu, ako pri nových stranách brať prieskumy verejnej mienky. Tu sú však radšej tri obrázky.

1. SaS rok pred prvými voľbami (2010) vykazovala v prieskumoch 2-3%. Vo voľbách nakoniec získala 12,15%. Išlo o postupný rast, ktorý sa urýchľoval posledných šesť mesiacov.

2. Českí Piráti mali pol roka pred nedávnymi voľbami podľa jednej solídnej agentúry 3%, podľa inej solídnej agentúry 6%. Vo voľbách dosiahli 10,79%.

3. Naopak, trojnásobne premiérska ČSSD mala v českých voľbách 2013 cez 20% a ešte pol roka pred voľbami 2017 jej prieskumy ukazovali 15%. Nakoniec dostala 7,27%. Nebol za tým žiadny zničujúci škandál, “len” únava materiálu a neschopnosť čeliť fenoménu Babiš.

Vidíme, že pri nových stranách sú preferenčné čísla osobitne klamlivé hneď z troch dôvodov:

  • Veľa ľudí ich ešte ani len nepozná a tak ich preferencie ešte budú rásť už len vďaka rastu poznateľnosti
  • Ľudia venujú viac pozornosti politike najmä pred voľbami a preto bez veľkých škandálov či iných „bômb“ sa dá očakávať, že k najväčšiemu preskupovaniu podpory dôjde práve vtedy
  • Štatistická chyba je vážna vec a preto sa aj slušné agentúry môžu líšiť o niekoľko percent. To je osobitne vážna vec pri nových stranách, ktoré začínajú na nižších číslach.

SPOLU-občianska demokracia ešte nebola zahrnutá v regulérnom prieskume Focusu, keďže nás ministerstvo vnútra zaregistrovalo až po tom, čo agentúrni prieskumníci vyrazili do terénu. SPOLU si však súkromne u agentúry FOCUS objednala v tom istom prieskume ešte jednu otázku kde boli respondenti opýtaní na preferencie už so zaradením SPOLU. Išlo o neoficiálny “predtest” pred ďalšími prieskumami.

Preferencie SPOLU-občianska demokracia boli na úrovni 3,9%. Aj keď táto otázka sa snažila maximálne napodobniť otázku z regulárneho prieskumu a výsledky ostatných strán sa výrazne nelíšili, metodici upozorňujú, že vzhľadom na spomenutie mena strany v otázke dochádza k miernemu nadhodnoteniu preferencií SPOLU. Skutočné úvodné preferencie SPOLU sú preto pravdepodobne skôr niekde na úrovni 3%. Je to dobrý začiatok na ďalšiu prácu, ale len veľmi skromný začiatok. 

Politik, ktorý povie, že nečíta prieskumy, klame. Ako však ukazujú aj príklady z minulosti, pri štarte novej strany je dôležitejšie robiť na tom, aby rástla jej poznateľnosť, zrozumiteľnosť a dôveryhodnosť. Keď sa to podarí, dá sa zopakovať úspech SaS či Pirátov. Keď nie, žiadne prieskumy nepomôžu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Únik chemikálií nepotvrdili. Čo sa stalo na stavenisku R7 pri Blatnej (otázky a odpovede)

Merania hasičov a chemikov nebezpečné látky nepotvrdili.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Teraz Šefčoviča nastrkajú všade

Do prezidentskej zápletky už chýba len Danko.

KOMENTÁRE

Dostali sme sa do civilizačnej pasce (píše Michal Havran)

Zostaneme opäť sami, rozhádaní s našimi spojencami, bez plánu a peňazí.


Už ste čítali?