Správa týždňa: Penta si robí, čo chce

Autor: Miroslav Beblavý | 22.9.2019 o 19:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2115x

Rozhodol som sa každý týždeň upozorniť na jednu správu, ktorá je veľmi dôležitá, ale pravdepodobne ste si ju nevšimli. A vysvetliť, čo s tým v koalícii PS/SPOLU urobíme.

Začíname Pentou. Hospodárske noviny upozornili, že jej lekárňam sa – aspoň na papieri – vôbec nedarí. Poisťovne lieky preplácajú bez problémov, ale spoločnosť Mirákl, prevádzkovateľ siete Dr. Max, je už tretí rok v hlbokej strate.

Chobotnica stále žije

Dôvodom pre narastajúcu stratu sú “významné transakcie so spriaznenými stranami. Do očí bije 54-miliónový dlh voči materskej Pharmax holding a 43-miliónový dlh voči Baramoore International. Na druhej strane je tento rok splatných 46,9 milióna eur úverov celej siete, ktoré budú vo výkazoch Miraklu o rok. Najvyššie, až 5,9-miliónové náklady sú za tovar voči Dr. Max Pharma a ďalšie tri 4,8-miliónové nákladové položky za ochrannú známku matke, dcére a za marketingové služby spriaznenej reklamke Raklim.“

Pre tých, čo nevedia dešifrovať účtovné výkazy, komentátor HN vysvetľuje: „Náš finančný žralok pred rokmi využil dieru v zákone a cez „dobrú vôľu“ si pre seba ulial z peňazí poistencov 400 miliónov eur. Legálne, ale nemorálne. Obchody so spriaznenými stranami sú temnou stranou lekárenského biznisu na náš účet… Chobotnica stále žije. Je večná ako Lenin.“

Ponúkame riešenie

Prečo je táto správa dôležitá? Na jasnom príklade ukazuje, že snahy plátať diery, “zakazovať” zisk, či vynucovať plnenie povinností voči pacientom, sú zbytočné bez zákazu krížového vlastníctva. Poisťovňa Penty dnes platí lekárňam Penty a objednáva služby u nemocníc Penty a polikliník Penty.

Navyše, táto obrovská koncentrácia moci dáva finančnej skupine neobmedzené možnosti a motiváciu „investovať“ do médií aj politikov, aby si kráľovstvo pochybných kšeftov ochránila.

V našom programe navrhujeme, aby v zdravotníctve nebolo možné krížové vlastníctvo. Každý investor si bude musieť vybrať medzi poisťovňou, poskytovateľmi alebo lekárňami.

V mene zvýšenia kvality starostlivosti o pacientov bude, samozrejme, potrebné urobiť oveľa viac. Ale bez tohto zákazu bude mať Penta silu sabotovať akúkoľvek skutočnú zmenu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ombudsmanka Patakyová: Budú to náročné dva roky, očakávala som zmenu

Ombudsmanka odmieta, že by sa sexuálnym menšinám venovala nadpriemerne.

Dobré ráno

Dobré ráno: Med od mestských včiel nie je menej kvalitný

Včely ohrozujú najmä pesticídy a otepľovanie.

Minúta po minúte: Majitelia fitnescentier avizovali blokádu vstupu do Bratislavy

Matovič chce z podobného konania urobiť trestný čin.


Už ste čítali?