Správa týždňa: najnovší nezmysel Andreja Danka

Autor: Miroslav Beblavý | 13.10.2019 o 19:00 | Karma článku: 10,03 | Prečítané:  8009x

Po týždni pokračuje so správou, ktorú ste mohli prehliadnuť. Tentoraz o tom, že na Slovensku potrebujeme nájomné byty pre mladé rodiny, aj pre nedostatkové profesie. Určite však nepotrebujeme ďalší dankovský nápad.

SNS opäť prichádza s kazisvetskou myšlienkou. Chce “zaviesť pre spoločnosti nad 49 zamestnancov inštitút podnikových nájomných bytov a motivovať firmy na ich výstavbu zrýchleným odpisovaním. Také byty by sa mali zamestnancom po 10 rokoch odpredať. Legislatívny návrh majú predložiť na októbrovom rokovaní Národnej rady SR,“ píše Zuzana Kullová z Trendu

Podnikové byty znejú nostalgicky – veď za socializmu to tak bolo. Aj to znie pokrokovo – potrebujeme bývanie a zamestnávatelia potrebujú pracovnú silu. Problém je, že v praxi to nikomu nepomôže. Ani firmám, ani ľuďom, čo potrebujú bývať.

Na Slovensku takmer niet zamestnávateľov, ktorí sú takí veľkí a stabilní a zároveň takí zúfalí, aby utopili obrovské peniaze v ubytovaní pre malý počet zamestnancov. Už vôbec nie za podmienok, ktoré SNS navrhuje. Motivácia rýchlejšieho odpisovania je slabučká na to, aby sa pustili do bytového dobrodružstva.

Komplikovaný a zbytočný

Tento návrh je len ďalším zo série dankovských zásahov do slovenských zákonov, ktorý legislatívu bez pozitívneho účinku zneprehľadňuje. 

Posúďte sami: „Daňovník, ktorý zamestnáva viac ako 49 zamestnancov ku dňu vydania stavebného povolenia, ktorý je obchodnou spoločnosťou alebo družstvom, môže odpisovať budovy zaradené do odpisovej skupiny 6 počas doby odpisovania 6 rokov spôsobom podľa § 27, ak ide o vlastné budovy nadobudnuté kúpou alebo vlastnou činnosťou slúžiace najmenej v rozsahu 70 % na ubytovanie zamestnancov v pracovnoprávnom vzťahu k zamestnávateľovi s kódom klasifikácie stavieb 112 a 113 podľa osobitného predpisu,106) v ktorých podlahová plocha každej bytovej jednotky je najviac 100 m2. Ak k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia nebudú súčasne dodržané všetky podmienky podľa prvej vety, určí sa odpis budovy pri použití doby odpisovania platnej pre odpisovú skupinu 6 podľa odseku 1. Pri vyradení budovy, pri ktorej boli uplatnené odpisy podľa prvej vety pred uplynutím desiatich rokov od začatia uplatňovania tohto ustanovenia, je daňovník povinný zvýšiť základ dane o kladný rozdiel medzi už uplatnenými odpismi podľa prvej vety a odpismi vyčíslenými podľa § 27. Na účely uplatnenia odpisov podľa prvej vety sa postup podľa § 22 ods. 9 písm. a) neuplatní v prípade, ak daňovník nedosahuje zdaniteľné príjmy z dôvodu uplatnenia § 5 ods. 7 písm. r).“ No nekúp to.

article_photo

Dá sa to, ale s rozumom

Slovensko potrebuje verejné nájomné byty. V programe BOD ZLOMU navrhujeme využiť pozemky vo vlastníctve štátu a správe Slovenského pozemkového fondu, ako aj zaviesť možnosť odpustenia poplatku za rozvoj pri bytových domoch určených na nájomné bývanie. 

Zároveň chceme reálne zaviesť program štátneho a samosprávneho nájomného bývania pre nedostatkové profesie vo verejnom sektore. V Bratislave, v Košiciach, v Žiline, ale aj iných centrách rastu chýbajú tisíce bytov pre učiteľov, sestry či policajtov. 

Pre mladých s podpriemerným príjmom zasa navrhneme zavedenie príspevku na bývanie, aby sa vedeli osamostatniť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Sulíkov plán je cestou do pekla, reaguje Matovič

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Ak Sulík nedostane silnú podporu, Matovič ho prejde ako tank

Sulík určite neobjavuje Ameriku.


Už ste čítali?