Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Správa týždňa: Penta si robí, čo chce (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Ked sa volil primator Bratislavy Vallo, tak tu mnohi jeho odporcovia vypisovali (a vypisuju aj teraz) ze je to trojsky kon penty, dvorny architekt penty a cely je plateny pentou atd. Teraz zas Vallov sef Beblavy ide proti pente...tak kto sa v tom ma vyznat :-D
 

 

Ved Vallo vybavil pre Pentu zatvorenie ulice, aby dodávky nemali meškanie a práce mohli dobre pokracovať.

ps: Pharmax holding NEEXISTUJE !!!

možno to bude iba tým škriatkom
 
Hodnoť

 

Utok na krizove vlastnictvo nijako neovplyvni neefektivitu a kvalitu poskytovanych sluzieb v sektore. Cloveku s problemom je uplne jedno kto co vlastni, chce dostavat kvalitnu starostlivost a nie vysedavat v cakarni o pol piatej rano, aby sa na neho uslo miesto.
 

 

Samozrejme treba riešiť problémy o ktorých už vieme a vieme aj i ich rozsahu. No základný problém krížového vlastníctva je, že vôbec netušíme jeho rozsah. Nevieme koľko si ním Penta každý rok vytiahne zo systém. Nehovoriac o tom, že už samotné krížové vlastníctvo môže byť dôvodom problémov napríklad štátnych nemocníc. Ak sa napríklad Dôvera dohodneme so Svetom zdravia na odplate za CT vo výške 2x väčšej ako so štátnou nemocnicou... Svet zdravia prosperuje a štátna nemocnica živorí.
 

 

Akoby sme nevedeli? Toto vsetko vie, ak by chcela, financna sprava, cieze danove riaditelstvo, cize minister financii a rovanko regulator, toho casu, urad pre pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou. Tieto dve institucie, maju uz dnes, prave teraz, pristup ku vsetkym datam, ktore by boli potrebne ako odpoved na otazky, trebars prave take ake su v Tvojom komentari. Preto trochu odlahcene tvrdim, ma vyznam nahanat zajaca na poli? ma vyznam opat zase nejakym sposobom nahanat obchod? Je to pokus spravnym smerom vydavat energiu? Urcite nie, moj nazor. A dalej v programe, kolega chce zrusit urad pre dohlad a nahradit urad novou instituciou. Naco? Preco? Potrebujeme vytvorit celonarodnu siet statnych nemocnic podla vzoru svet zdravia? Ma to kolega pre reformy v programe. Naco? Pre koho? Iba kvoli tomu, ze byvaly zamestnanci svet zdravia su teraz clenmi kolegovho timu pre reformy? Dufam, ze nie! Inymi slovami, je tu vytvorenych kopec institucii, statnych, verejnych, ktore potrebuju iba byt naplnene obsahom, dopytom po novej praci a skvlaitnit svoje fungovanie. Nepotrebujeme navrhovat a pisat nove zakony o novych instituciach, uplna strata casu, pretoze na realizaciu novych zakonov, je potrebnych niekolko rokov volebneho obdobia. Skvalitnit sluzby existujucich uradov sa da hned teraz. Staci chodit do prace a kazdy den prist s niecim novym a realizovat jednu malu vec, ktora ten cely system vylepsi...
 
Hodnoť

Faktografické chyby

Pán Beblavý, nič lepšie neilustruje populizmus tohto návrhu ako to, že zdieľate komentár, ktorý je faktograficky úplne chybný. Samotná redakcia ďalší deň uverejnila reakciu, ktorá dáva tieto tvrdenia na pravú mieru, to sa vám však už nehodí zdieľať. Tu je celé vysvetlenie, prečo je to celé nezmysel:

Po prvé, pozerať sa na individuálny výsledok hospodárenia jednej zo spoločností nie je reprezentatívne za celu skupinu Dr.Max na Slovensku. Spoločnosť Mirakl slúži ako holdingová entita, ktorá svoje služby za odplatu poskytuje jednotlivým lekárňam. Ide o služby, ktorých centralizácia prináša úspory z rozsahu a nedávalo by zmysel obstarávať tieto služby priamo jednotlivými lekárňami, ako sú marketing, účtovníctvo, manažment privátnej značky a pod. Napísať preto, že „lekárne Penty kopia straty“ na základe výsledkov jednej z viac ako 300 entít je nezmysel.

Taktiež písať o vnútrofiremných úveroch ako o vyťahovaní zisku zo zdravotníctva a „kšeftoch v rámci jednej skupiny“ je nepochopením fungovania holdingových spoločností ako takých. Vzťahy medzi jednotlivými spoločnosťami Dr.Max sú recipročné v rámci skupiny a zisky zostávajú na entitách, ktoré ich vygenerovali v zmysle platnej legislatívy. Strata servisných spoločností je spôsobená zvýšenými nákladmi na expanziu siete. Organicky by takýto rýchly rast nebolo možné dosiahnuť a preto sa na expanziu používajú zdroje vygenerované v iných krajinách alebo od akcionára.

Na záver čerešnička o „chobotnici v zdravotníctve“. Stav je taký, že aktuálne znenie legislatívy na Slovensku nepovoľuje vlastníctvo viacerých licencií na prevádzku lekárne jednej entite a preto musí byť Dr.Max na Slovensku rozdelený do stoviek rôznych entít reprezentujúcich jednotlivé lekárne. Ak je táto štruktúra „chobotnicou“, potom sa to týka aj všetkých ostatných lekárenských sietí na Slovensku. O nich sa však ako o chobotnici nepíše, lebo to nezodpovedá realite.

Je podľa nás ťažko pochopiteľné, že sa nerozlišujú výsledky jednotlivých entít od konsolidovaných celej siete, že o štruktúre firmy určenej legislatívou píše ako chobotnici a vnútrofiremných úveroch určených na expanziu siete ako o kšeftoch.

Dr.Max je aktuálne 4. najväčšou lekárenskou sieťou v Európe a funguje v 8 krajinách po celom kontinente. Všetky lekárne platia dane v krajine kde pôsobia, dane platí, samozrejme, aj samotná materská firma. Len za minulý rok sme zaplatili na dani z príjmu a odvodoch takmer 25miliónov EUR do slovenského štátneho rozpočtu a ako skupina sme jedným z najväčších platiteľov daní na Slovensku.
 

 

Samozrejme, hovorca Penty nemôže inak ako obhajovať. :-)
No akosi ste sa zabudli vyjadriť ku krížovému vlastníctvu. K tomu nám niečo povedzte.
 
Hodnoť

Ale Miuko, bývalý člen zradnej Siete

a teraz člen zradnej Siete II, a akože to Pente či iným zabránite v krížovom vlastníctve? Penta a iní vymyslia iný spôsob, Penta sa môže len usmievať. Rovnako aj Fico, Kaliňák a kopec ďalších zloduchov, za ktorými, ak by ste nedajbože aj uspeli vo voľbách, chcete spraviť hrubú čiaru, a tak zloduchovia si budú užívať báječný život za vodou.
 

 

Takže to necháme tak, lebo vy nemáte dostatok predstavivosti?
 

Predstavivosti bolo dosti pri Beblavého

prvom pôsobení v parlamente, kedy sa podieľal na vypustení Džina z lampy v podobe hlasovania za totálny nezmysel- súkromné zdravotné poisťovne. A "výsledok" sa dostavil - takí ako Penta. Mal byť len 1 zdravotná poisťovňa - štátna, podobne ako je jedna štátna sociálna poisťovňa. Teraz čo tu Beblavý dáva za podružné riešenia ulievania peňazí, ktoré aj on svojim hlasovaním zapríčinil. Náprava je len jedna možná, výber zdravotnej dane dať naspäť štátnej zdravotnej poisťovni a potom takí ako Penta si môžu lízať pätu. Ale toto Miuko nespraví, lebo by si pohneval ostatných spolukumpánov priživujúcich sa na štátnych peniazoch - rozumej peniazoch daňových a odvodových poplatníkov.
 

 

Takže bordel čo je teraz v sociálnej je úplne ok?
 

Aký bordel?

Sociálna poisťovňa pracuje v zmysle zákonov, ktoré schvaľujú poslanci. Bordel je akurát v tom kvante nezmyselných zákonov, v ktorých sa nevyzná ani Boh.
 
Hodnoť

Keď sa povie Penta

mnohým sa naježia chlpy na rôznych častiach tela, pretože Gorila, pretože Smer a kadečo iné. Aspoň čiastočný zmysel pre objektivitu by sme však nemali strácať. Aktivity Penty v zdravotníctve z pohľadu používateľa považujem za prínosné. Keď už nie kvôli inému, ale ako konkurencia hnilému štátnemu zdravotníctvu s prezývkou „čierna diera financií“ slúžia ako zrkadlo. Neviem si predstaviť, ako by štátne zariadenia dnes už vyzerali bez tejto konkurencie a platí to zrejme aj o lekárňach, kde je konkurentov viac, ale podľa mojich skúseností Dr.Max funguje. Strana pána Beblavého by sa mala oprieť predovšetkým do toho, čo nefunguje...
 

Co funguje?

Ja som cakal cez sukromnu poistovnu na CT 3 mesiace. Suseda tyzden v Statnej.

Co v Pente pracuje daleko lepsie je marketing, vytazenie zamestnancov, PR, a schopnost zarobit na zakaznikoch. Sluzby nie.
 

 

hovoris o CT alebo MR?

ked prides na traumacku po pade na hlavu, mas CT do pol hodiny. Nema to nic spolocne s poistovnou.
 

 

Krížové vlastníctvo je, ale problém hlavne v tom, že vôbec netušíme koľko sa v ňom stráca peňazí z verejného zdravotníctva. Penta si už raz 400 miliónov z Dôvery vytiahla a pochybujem, že to nerobí cez to krížové vlastníctvo ďalej.
 

Jediné riešenie je zrušiť súkromné

zdravotné poisťovne a nie akési Beblavého krížové sprostosti.
 

 

Jasne a vrátime sa ku komunizmu. Aši si nepočul o tom ako zamestnanci štátnej všeobecnej vypalovali súkromných lekárov. Niečo v duchu - daj 10.000 korún, alebo nebudeš mať zmluvu. A nemať zmluvu z jedinou poisťovňou znamenalo zavrieť ordináciu.
No hlavný dôvod je konkurencia - bez nej by ostala štátna poisťovňa presne taka6ako bola pre 25 rokmi. Načo sa modernizovať ak mám istý kšeft ako monopol?
 

Konkurencia?

Tak prečo nespravili aj súkromné sociálne poisťovne ale je len jedna štátna?
Prečo nespravia súkromných staviteľov a prevádzkovateľov ciest ale sú len štátni?
Dosť bolo vtipkovania, tam , kde je štátom nariadená daň, v tomto prípade zdravotná, je súkromné "podnikanie" úplne scestné a zbytočné. Súkromné spoločnosti sa len nabaľujú na daňových poplatníkoch.
Ak už, tak nech Beblavý a ty, zrušte štátnu autobusovú a železničnú dopravu. Tam by sa ušetrili miliony, kto chce cestovať autobusom, vlakom, nech si to platí sám a súkromnému prepravcovi a nie že sú to štátom prevádzkované a dotované činnosti.
 

 

S tou daňou máš pravdu. Už dávno mala byť zadefinovaná základná starostlivosť ktorú platí štát (kľudne aj cez štátnu VšZP) a zvyšok trhu uvoľniť súkromnému sektoru. Pripoisti sa ak chceš, inak máš nárok len na ten základ.
PS: štát (aj župy či mestá) si už dávno môžu odjednávať bus dopravu vo verejnom záujme aj od súkromníkov. Akurát, železnice meškajú v uvoľňovaní trhu. A ak by si chcel zrušiť aj dopravu vo verejnom záujme - ôk no potom by mali prudko klesnúť dane.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Elena Antalová: On, z vôle ľudu Danko II, 5 262
 2. Ľubomír Belák: Pán premiér Matovič, prosím vás, spamätajte sa! 3 960
 3. Michael Achberger: Takto skrotíte chuť na sladké a viditeľne schudnete 3 384
 4. Vladimír Krátky: Ficov poskok ( Pellegriniho ? ) dnes v TV opäť klamal a zavádzal : 2 938
 5. Miriama Letovanec: Čo so štátnymi nemocnicami...? Rozhodujme na základe dát... 2 458
 6. Jaroslav Vidan: Pozdrav pápeža Františka ministrovi Krajčimu ! 1 988
 7. Július Kovács: Prácu za Kuciaka dokončíme časť 2. Veksláci, komunisti a ŠtB ovládli štát. 1 863
 8. Martin Fletcher: Vladimír Kiseljov zahájil v Hradci Králové svou výstavu pod názvem: Zkušenosti srdce 1 309
 9. Július Kovács: Strapatého vila na Slavíne, skôr gýčový palác 10 miliónov EUR. Video označil som ju. 1 265
 10. Pavel Dvořák: Mám v Číne psa a nevolá sa Bóbika! Jedia Číňania psie mäso? [+video] 1 126

Rebríčky článkov


 1. František Stručka: Výkup elektriny z obnoviteľných zdrojov po novom: za pár mesiacov strata cez 100 miliónov
 2. Július Kovács: Ubohý pokus o prevrat 6.júna. Opilec znova sníva o ružových ránkach.
 3. Peter Kremsky: Čo sa tu deje, je naozaj prevrat (Odpoveď Samovi Marcovi)
 4. Milan Koval: Spravodlivosť na Slovensku , má dvojaký meter?
 5. Vladimír Krátky: Fico by už asi visel na ( mediálnom ) kandelábri,
 6. Jozef Bakša: Je choré, že Dobroš mal pod palcom trestnú politiku štátu.
 7. Martin Žilinčík: Dobrošova disciplinárka
 8. Lukáš Baloga: Koronakríza otvorila nový rozpor vnútri EÚ. Jeho riešenie ja zatiaľ v nedohľadne
 9. Július Kovács: Strapatého vila na Slavíne, skôr gýčový palác 10 miliónov EUR. Video označil som ju.
 10. Balázs Puskás: Naveky rossonero


Už ste čítali?